BALIKESİR’DE 58 ADET SULAMA TESİSİ TAMAMLANDI

25.01.2022 / Gösterim Sayısı : 223 / Arşiv

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

 

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

 

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Balıkesir’e son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Balıkesir’in mümbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Balıkesir’in Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Balıkesir’de inşa edilen 58 sulama tesisi ile 702.365 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Balıkesir’de topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 668 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

90.070 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Balıkesir için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 3 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 3 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 90.070 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Balıkesir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

 

 

Balıkesir’imize 24 Baraj ve 23 Gölet Kazandırdık

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Balıkesir’de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 174 adet Tesis ile 5.516.453.163 TL yatırım yaptık. Balıkesir’de son 19 yılda 24 baraj ve 23 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 11 Baraj ile Balıkesirli Çiftçimiz Kalkınacak

Diğer taraftan Balıkesirli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Balıkesir’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 11 barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.

Balıkesir’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Balıkesir İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 61 adet taşkın koruma tesisi ile 47 yerleşim yeri ve             428.850 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 14 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Balıkesir’de 3 adet iş tamamlanarak toplam 210.810 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Balıkesir ilinde 50 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Balıkesir’in Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor 

Balıkesir’de son 19 yılda 2 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 93,58 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 24,85 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize katkı sunuyoruz.