KÜTAHYA PAZARLAR ORHANLAR BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

26.11.2021 / Gösterim Sayısı : 641 / Arşiv

DSİ Kütahya iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

 Çalışmaları devam eden Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 6 bin 330 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Dipsavak, memba batardosu, enjeksiyon işleri, yol ve gövde dolgu imalatları tamamlandı.  Dolusavak imalatları, kret düzenlenmesi ve ayar vana odası mekanik imalatları tamamlanarak iş bitirilecek.

Temelden yüksekliği 33,2 metre ve su depolama kapasitesi 3,26 milyon m3 olan Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.200 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 7.600.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.