KÜTAHYA SİMAV ÖRENLİ BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

22.10.2021 / Gösterim Sayısı : 277 / Arşiv

DSİ Kütahya iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kütahya Simav Örenli Barajında çalışmalar devam ediyor.  Kütahya Simav Örenli Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 3 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

İçmesuyu deplase hattı ile dipsavak cebri boru imalatları tamamlandı. Gövde kazı-dolgu, enjeksiyon ve dolusavak imalatları ile ulaşım yolu tamamlanarak su tutulacaktır. Temelden yüksekliği 42 metre ve su depolama kapasitesi 740.000 m3 olan Kütahya Simav Örenli Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 5 Milyon 890 Bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.