ESKİŞEHİR MERKEZ GÜNDÜZLER BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

22.10.2021 / Gösterim Sayısı : 315 / Arşiv

DSİ Eskişehir iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Eskişehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Eskişehir Merkez Gündüzler Barajında çalışmalar devam ediyor. Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 12 bin 20 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Derivasyon kondüvisi, ayar vana odası, iki adet menfez, ulaşım ve servis yolları tamamlandı.   280.000 m³ gövde dolgusunun 225.000 m³ lük kısmı tamamlanarak 50 m yüksekliğe ulaşılmıştır. Montajı devam eden ölçüm cihazları ile kalan 55.000 m³ gövde dolgusu tamamlanarak, su tutmaya başlanacaktır. Temelden yüksekliği 65 metre ve su depolama kapasitesi 8,3 milyon m3 olan Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 10 Milyon 800 Bin  TL katkı sağlanması hedefleniyor.