BURSA GEMLİK BÜYÜKKUMLA BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

20.09.2021 / Gösterim Sayısı : 211 / Arşiv

DSİ yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bursa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

DSİ olarak son yıllarda modern içmesuyu projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Vatandaşlarımızın gereksinim duydukları içme - kullanma ve sanayi (endüstri) suyu açısından rahat nefes almasını sağlıyoruz. Gerek ülkemizin ve gerekse büyük bir tüketim merkezi durumundaki bölgelerin su ihtiyacının karşılanması gerekse endüstrinin hammadde ihtiyacının temin edilmesi ve sanayi ürünlerinden elde edilen ihracat gelirlerinin artırılması için sanayi suyu imkânlarının arttırılması büyük önem arz etmektedir.

 

Bursa Gemlik Büyükkumla Barajında çalışmalar devam ediyor. Bursa Gemlik Büyükkumla Barajı’nın tamamlanması ile barajda depolanacak su vasıtasıyla Gemlik İlçe Merkezi, Küçükkumla, Büyükkumla, Narlı, Gençali, Kurşunlu ve Umurbey yerleşim yerleri ile TOGG (Türkiye Otomobil Gelişim Grubuna) 18,95 milyon metreküp içme, kullanma ve endüstri suyu sağlanacak.

Gövde dolguları ve dolusavak imalatları ile üç adet olan havza derivasyonlarından iki adedinde işletme yolu kazıları ve regülatör imalatları yapılmıştır. 

Çalışmaları tüm hızıyla devam eden barajımızda; Baraj inşaatının tamamlanabilmesi için; 1 adet regülatör ve iletim hattı işletme yolu kazıları ile 3 adet borulu iletim hatları, baraj dipsavak mekanik- elektrik teçhizat imalatları ile baraj rezervuarında bulunan Kültür varlıklarının korunması imalatlarının yapımı devam etmektedir. Temelden yüksekliği 88 metre ve su depolama kapasitesi 14 milyon m3 olan Bursa Gemlik Büyükkumla Barajının tamamlanması ile yılda 18,95 milyon m3 içme, kullanma ve endüstri suyu sağlanacak olup, yaklaşık 250 bin vatandaşımızın ve Gemlik Organize Sanayi Bölgesinin 2045 yılına kadar içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

Gemlik içmesuyu Projesi kapsamında yer alan barajın toplam maliyeti 2021 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 390 milyon TL olup, 2021 yılı son aylarında su tutulması planlanmaktadır.