DSİ SON 18 YILDA ANKARA’DA 25 BARAJ 10 GÖLET YAPTI

8.03.2021 / Gösterim Sayısı : 116 / Arşiv

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ankara’ya yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılı Sulamada Hamle Yılı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılı sulamada hamle yılı ilan edildi.  Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Ankara’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Ankara ilinde inşa edilen 30 sulama tesisi ile 179 Bin 681 dekar zirai arazi sulamaya açıldı.  Böylece Ankara topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 94 milyon 407 bin 18 TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

 

45 Bin 230 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

İnşaatı devam eden 5 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 45 Bin 230 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 70 Milyon 567 Bin TL katkı sağlanacaktır.

 

Ankara’ya 26 Baraj ve 10 Gölet Kazandırdık

Ülkemizin başkentinde su kaynaklarını geliştirmek için son 18 yılda kente 158 adet tesis ile 5 Milyar 181 Milyon 979 Bin 114 TL yatırım yaptık. Ankara’da son 18 yılda 26 baraj ve 10 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 7 Baraj ile 44 Bin 530 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacak

Diğer taraftan Ankaralı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Ankara’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 7 Barajın yapım çalışmaları devam ediyor.

Ankara’ya Menba Kalitesinde İçmesuyu

Diğer taraftan DSİ tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olan Gerede Tüneli ile Başkent'e memba kalitesinde içme suyu sağlanıyor. 2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile 3.165.000 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 235,05 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Ankara’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Ankara İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 78 adet dere ıslah projesi ile 116 yerleşim yeri ve bin 200 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ediyor. 

.