Yusufeli Barajı’nda 6 Haziran 2020’de 3 Milyon Metreküp Beton Dökülmüş Olacak

05.06.2020
275 metrelik gövdesiyle dünyada sınıfının 3. yüksek barajı olacak Yusufeli’de gövde betonu döküm çalışmaları kapsamında, 3 milyonuncu metreküp beton dökülecek.

Türkiye'nin vizyon projelerinden Yusufeli Barajı'nda 3 milyonuncu metreküp betonun dökümü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde 6 Haziran günü gerçekleştirilecek.

Çoruh Nehri Havzası Projesi kapsamında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 km güney batısında yer alıyor. Çift eğrilikli beton kemer barajlar arasında dünyanın en yüksek 3. barajı olacak Yusufeli Barajı’nın temelden yüksekliği 275 metre olacak. Rezervuarında 2.13 milyar metreküp su depolayabilecek olan Yusufeli,   558 megavat (MW) gücündeki santrali ile yıllık, 1 milyar 888 milyon kilovatsaat hidroelektrik enerji üretecek.

Milli ekonomiye yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacak olan Yusufeli Barajı ve HES’te üretilecek enerji ile yaklaşık 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Yusufeli Barajı mansabında bulunan barajların (nehir akış yönüne göre kendisinden sonra gelen barajların) hidroelektrik enerji üretimini de arttıracak. Barajda depolanan su sayesinde, Deriner Barajı’nda 100 MW, Borçka Barajı’nda 43 MW ve Muratlı Barajı’nda 17 MW olmak üzere toplam 160 MW’lik bir kapasite artışı sağlanacak.

Yusufeli Barajı enerji üretiminin yanı sıra Çoruh Nehri’nin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak mansabındaki barajların işletme ömrünü de uzatacak. Baraj ayrıca Çoruh Nehri’nden kaynaklanan taşkın riskini azaltacak.

Yusufeli Barajı ve HES inşaatında baraj ünitelerine ait yapıların inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda 6 Haziran 2020 tarihinde; gövde betonuna başlama tarihi itibarı ile 22 ay içerisinde 4 milyon metreküplük gövde betonunun 3 milyon metreküplük kısmı dökülerek yaklaşık % 75’lik gerçekleşme sağlanacak ve bu alanda bir rekora imza atılacak.

Baraj kapsamında devam eden yeniden yerleşim çalışmaları kapsamında da % 60’lık fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.

Çoruh Nehri Havzası Projesi kapsamında Muratlı, Borçka, Deriner, Artvin barajları tamamlanmış olup, bu projeler işletmeye girdiğinden bu yana 30,9 milyar kWh hidroelektrik enerji üretmiş, milli ekonomiye yıllık yaklaşık 7 milyar TL katkı sağlanmıştır.