Genel Müdür Yıldız, Yusufeli Barajı’nda İncelemede Bulundu

29.05.2020
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız beraberinde ki heyet ile birlikte 29 Mayıs Cuma günü Yusufeli Barajı'nda incelemede bulundu.

İlk olarak Yusufeli barajı çalışmalarının koordine edildiği Yusufeli barajı şantiyesini ziyaret eden Genel Müdür Yıldız ardından baraj inşaatında incelemelerde bulunarak çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından kısa bir açıklama yapan Yıldız, “Bugün ekibimiz ile birlikte tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek, dünyanın üçüncü yüksek barajı olacak Yusufeli Baraj inşaatımızda incelemede bulunarak, çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldık. Baraj inşaatımızda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bugün itibari ile baraj gövde yüksekliğimiz 208 metreye ulaşmış durumdadır.

Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıldır. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar 500 milyon TL katkı sağlayacaktır. Proje ile yaklaşık 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacı karşılanacaktır.

 Çoruh’ta Taşkın Riski de Azaltılacak

Bununla birlikte Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır. ‘dedi.

Genel Müdür Yıldız Yusufeli barajında ki incelemelerinin ardından Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim alanlarında incelemede bulundu.