Modern Hasankeyf

18.05.2020
Ilısu Projesi kapsamında gerçekleştirilen yeniden yerleşim çalışmaları ile Dünya Bankası standartlarında konutlar ve yaşam alanları inşa edilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu.

Ilısu Barajı müthiş elektrik enerjisi üretimi yanında yöre halkının hayat kalitesini de yükseltecektir. Yeniden yerleşim çalışmaları ile çarpık kentleşmenin hâkim olduğu eski yerleşim yerlerinin yerine modern altyapıya sahip ve birçok yönüyle örnek teşkil edecek yeni yerleşim yerleri kurulmuştur. Mevcut Hasankeyf ilçesinin yerleşim alanı 50,82 hektar iken yeniden yerleşim çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Yeni Hasankeyf’in yerleşim alanı ise 294,86 hektardır. Diğer bir deyişle Yeni Hasankeyf yerleşim alanı, mevcut Hasankeyf’in yerleşim alanının yaklaşık 6 katı büyüklüktedir. Yeni Hasankeyf toplam yerleşim alanı eskisine nazaran 6 kat artarken, kamu binaları, yeşil alanlar ve sosyal donatıların alanı ise eskiye nazaran tam 10 kat daha fazladır.

Yeni Hasankeyf yerleşiminde; Hükümet Konağı, Belediye Hizmet Binası, İlçe Emniyet Amirliği, PTT Hizmet Binası, cami, 58 adet örnek konut, 24 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi (11 dükkan), arıtma tesisi (5000 kişilik), 24 derslikli yatılı bölge okulu ve 200 kişilik pansiyon, Turizm Otelcilik Yüksek Okulu ve Uygulama Oteli, Kültür Park - Müze, 24 derslikli ortaöğretim okulu, 25 yataklı entegre hastane, İlçe Jandarma Komutanlığı, kapalı spor salonu, ilçe kütüphanesi, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü hizmet binası, Kültürel Yarımada bağlantı köprüsü, Kültür Aksı Ticaret Merkezi (126 dükkan), Kaymakamlık Resmi Konutu, mevcut mezarların nakli ve 45 adet dükkanın inşa çalışmaları tamamlandı. 1 adet caminin (1000 kişilik) inşaatı ise devam ediyor. Ayrıca, 100’er kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu, üniversite personeli için 10 adet lojman, halk eğitim merkezi, müftülük, ilave 1 adet cami ile ilave 2 adet 12 derslikli ilkokulun inşaat ihalesi yapılmış olup, en kısa sürede inşaatlarına başlanılacak.

Yer Seçimi ve Konutların Özellikleri Hak Sahiplerinin de Görüşleri Dâhilinde Belirlendi

Hasankeyf İlçesi’nin yerleşim çalışmalarında hak sahiplerinin görüş ve isteklerine sık sık başvurulmuştur. Hak sahiplerinin tekrar görüşleri alınıp revizyona gidilerek toplamda 875 adet konut tamamlanmıştır.  Bu konutlar, 60 daireli çok katlı bina ve 160 metrekarelik 3+1 düzeninde 815 adet müstakil tek katlı binadan oluşmaktadır.  Yeni Hasankeyf’te inşa edilen 875 konut sayesinde; yörenin demografik yapısına göre eski Hasankeyf’te aynı hanede birden çok aile yaşamakta iken yeni yerleşimde söz konusu her bir aileye ayrı konut verilerek yaşam standardı yükseltilmiştir. 

Yapılar Yöresel Mimariye Uygun Olarak İnşa Edildi

Yeni Hasankeyf’te hem konutlar hem de kamu binaları bölgesel mimari esas alınarak inşa edilmiştir.

Hasankeyf Üniversite’ye Kavuştu

Mevcut Hasankeyf’te herhangi bir yükseköğretim kurumu bulunmuyordu. Batman Üniversitesi ile yapılan işbirliği neticesinde Yeni Hasankeyf’e Turizm Otelcilik Yüksek Okulu ve Uygulama Oteli inşa edildi. Eğitime başlayan yüksekokuldan mezun olan öğrencilerin bölge turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca, üniversite öğrencileri için inşaat ihalesi yapılarak en kısa sürede inşaatına başlanılacak 100’er kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu ile de öğrencilerin modern bir şekilde barınmaları sağlanacak.

Mezarlar da Taşındı

Hasankeyf’te sadece su altında kalacak olan yerleşim yerleri değil, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda mezarlar da taşındı. Hasankeyf ilçesinde 550 adet mezarın yeni yerlerine taşıma işlemi yöre halkının da katılımıyla dini vecibelere uygun olarak gerçekleştirildi. Mezarların Midyat Taşı ile kaplanmış olması yöre halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yeni Yollar ve Köprüler

Diğer taraftan daha önce standardı çok düşük olan ve araçların zorlukla geçtiği Midyat- Dargeçit yolu baraj inşaatı kapsamında yapılmıştır. Bu kapsamda 52 km ulaşım yolu ile Dicle Nehri üzerine 250 m uzunluğunda köprü yapılmıştır. Daha önce sallarla geçilen Dicle Nehri artık köprü ile geçilmektedir. Baraj inşaatı kapsamında Batman-Siirt-Şırnak ve Diyarbakır’a ait köylerde de 237 km asfalt kaplı köy yolu yapılmaktadır.

Modern Ilısu Köyü…

Proje kapsamında taşınan bir diğer yerleşim yeri de 48 hak sahibinin yer aldığı Ilısu Köyü… Her hak sahibine 1000 metrekarelik alan üzerinde modern alt yapısıyla birlikte, hem modern hem de yöresel mimarinin özelliklerini taşıyan 148 metrekarelik Dünya Bankası standartlarında 48 konut inşa edilerek örnek teşkil edecek bir Ilısu Köyü oluşturuldu. Yeni Ilısu Köyü’ne 1 köy konağı, 100 kişilik cami, 8 derslikli 7 bin 067 metrekarelik alan üzerine 2 bin 486 metrekarelik

kapalı alana sahip Okul, Sağlık Ocağı, altyapı ve çevre düzenleme çalışmaları ve bin 440 metrekare alana sahip toplu ahır (48 x 30 metrekare) tamamlanarak örnek gösterilecek bir yerleşim yeri Ilısu Köyü sakinlerinin kullanımına sunulmuş oldu.

Yeniden Yerleşim İçin Şimdiye Kadar 550 Milyon TL Ödenek Aktarıldı

Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamındaki yeniden yerleşim çalışmaları için 15 Ocak 2008 tarihinde imzalanan üçlü protokol ve 25 Eylül 2008 tarihinde imzalanan ek protokol uyarınca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından; 2008 yılında 8 milyon TL, 2009 yılında 11 milyon TL, 2010 yılında 42 milyon 697 bin TL, 2011 yılında 45 milyon 173 bin TL, 2014 yılında 10 milyon TL, 2015 yılında 20 milyon TL, 2016 yılında 30 milyon TL, 2017 yılında 79 milyon 685 bin TL, 2018 yılında 185 milyon 849 bin TL, 2019 yılında 78 milyon TL ve 2020 yılında 40 milyon TL olmak üzere toplamda 550 milyon 404 bin TL yeniden yerleşim ödeneği Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) aktarıldı.