Balıkesir Bigadiç Adalı Baraj İnşaatı Çalışmaları Devam Ediyor…

11.05.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Balıkesir iline yaptığı yatırımlarla topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

 Balıkesir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Türkiye'nin ve dünyanın en önemli bor mineralleri madenlerine sahip, Balıkesir İli Bigadiç İlçesinde inşa edilen Adalı Barajı’nda çalışmalar devam ediyor.  Baraj ve sulama inşaatının tamamlanmasıyla birlikte toplamda 24 bin 520 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Bigadiç Adalı Barajının temelden yüksekliği 75,50 metre.  Bigadiç Adalı Barajı 14,39 milyon m3 su biriktirme hacmine sahiptir. Bigadiç Adalı Barajı’nın su tutması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 34 milyon 163 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

İş kapsamında gövde sıyırma kazıları, dolusavak kazıları, derivasyon tüneli kazı, destekleme, betonarme ve enjeksiyon imalatları, baraj ulaşım yolu , rölekasyon yolları ve malzeme ocakları ulaşım yolları kazısı, dolgusu ve stabilize imalatları, batardo dolgusu imalatları, gövde enjeksiyon imalatları tamamlandı. Dolusavak betonarme imalatlarının % 85’i, gövde dolgu imalatlarının ise %77’si tamamlandı.