‘Melen Suyu İstanbul'un Sigortasıdır’

23.11.2012
Melen Projesi Son Durumu ve Su Yılı ile Alakalı Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel EROĞLU, 23 Kasım Cuma günü Melen Projesi SP-5 Cumhuriyet Arıtma Tesisi’nde Melen Projesi’nin son durumu ve 2012 yılı Su Yılı değerlendirmesi hakkında basın toplantısı yaptı.

Toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel EROĞLU ile birlikte DSİ Genel Müdürü Sayın Akif ÖZKALDI, Bakanlığa bağlı kurumların Genel Müdürleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve basın mensupları iştirak etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Basın toplantısında İstanbul’un içme suyu meselesi ve Melen projesinin son durumu hakkında bilgiler veren EROĞLU “İstanbul'un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Projesi İstanbul'un sigortasıdır. Melen Sistemi ile İstanbul'a birinci safhada yılda 268 milyon metreküp, dördüncü safha sonunda ise yılda 1 milyar 77 milyon metreküp suyun temin edilecektir. Melen Projesi 189 kilometreden, Büyük Melen Çayı’ndan İstanbul'a su üreten, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı içme suyu temin projelerinden birisidir. İstanbul her şeyin en güzeline layıktır. İstanbul geçmişte de su sıkıntısı yaşayan, bu durumu mizah konusu da olmuş bir şehirden şimdi hangi noktaya geldi. Nereden nereye. Susuzluğun faturası çok yüksektir. Hatta su getirmekten daha da pahalıdır. Biz bunları yaşadık. Halkımız da yaşadı, geriye dönüp bakıldığında bunları görmek mümkündür. Bu şehrin artık içme suyu gibi bir sorunu yok. Bütün vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Melen suyunu İstanbul'un her noktasında kullanmak mümkündür. Melen Projesi’ni 12 Aralık 2012’de inşallah Başbakanımızın teşrifleriyle hizmete alacağız. Bunun mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum.”dedi.

Yağış ve kuraklıkla ilgili de değerlendirmelerde bulunan EROĞLU “ Türkiye'de bir kuraklık söz konusu değil. Türkiye su zengini de değil ama su fakiri de değil. Suyumuzu akıllı bir şekilde kullanırsak o su bize yeter. Kaynaklarımızı iyi kullanmalı baraj ve gölet yapmaktan vazgeçmemeliyiz. Baraj ve gölet yapmazsak suyumuzu depolama gibi bir şansımız olmadığı gibi, suyun en çok lazım olduğu yaz aylarını da susuz geçiririz ki; bunun faturası son derece ağırdır. Suyun yönetimin tek elden olması lazım. Bu konuda hazırlık yaptık.’ dedi.

Basın toplantısını müteakiben Cumhuriyet Arıtma Tesisleri’nde günün hatırasına ağaç dikim merasimi yapıldı. Ağaç dikim merasiminin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel EROĞLU; basın mensupları ile birlikte Melen Projesi SP-5 Cumhuriyet Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.