DÜNYA’NIN EN YÜKSEK 3. BARAJINDA İMZA MERASİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

22.11.2012
Dünya’nın 3. yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES İnşaatının Yapım İşi Sözleşmesi İmzalandı.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Çoruh Nehri üzerinde inşa edilecek kendi kategorisinde Dünya’nın 3. yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES İnşaatının Yapım İşi Sözleşmesinin İmza Merasimi  Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun, Bakan Yardımcımız Sayın Nurettin AKMAN’ın, Müsteşarımız Sayın Prof. Dr. Lütfi AKCA’nın, Müsteşar Yardımcılarımızın, Milletvekillerimizin, Genel Müdürümüz Sayın Akif ÖZKALDI’nın, Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların yetkililerinin, Konsorsiyum yetkililerinin, basın mensupları ve çok sayıda DSİ personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi; Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 Km güney batısında Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Çoruh Havzası üzerinde inşa edilecek en büyük baraj olacak Yusufeli Barajı ve HES, aynı zamanda çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Dünya’nın 3. yüksek baraj olacaktır. Yüksekliği talvegden 220, temelden 270m olan barajın toplam depolama hacmi ise yaklaşık 2.2 milyar m3’dür. Baraj gövdesinde yaklaşık 2.9 milyon m3 beton kullanılacaktır. Kurulu gücü 540 megawatt (MW) olan santralle yılda 1,817 milyar kilowatt – saat (kWh) hidroelektrik enerji üretilecektir. 5 senede kendini amorti edecek baraj çerçevesinde 86 km yol inşa edilecektir. Ayrıca 750 bin kişinin elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanacaktır. Yusufeli Barajı’nın inşaatında kullanılacak malzeme ile; 150 m2 büyüklüğünde 45 000 konutun inşası mümkün olacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Sözlerine bugünün heyecan verici bir gün olduğunu belirterek başlayan EROĞLU “ Türkiye’nin en büyük barajlarından birinin imza merasimini gerçekleştiriyoruz. Bir başka sevincim de bu dev barajın Türk Müteahhitlerce gerçekleştiriliyor olmasıdır. Tamamen yerli sermaye ile inşa ediyoruz. Ülkemiz müteahhitleri ile gurur duymalıdır. Kendimiz güvenirsek yapamayacağımız hiçbir şey yoktur.”dedi.

Ülkemizin su kaynaklarını değerlendirmesi gerektiğini ifade eden EROĞLU “ Biz bu barajlara keyif olsun diye yapmıyoruz. Su kaynakları sınırlı, Ülkemizde derelerin debisi yazın çok düşüyor, bazı derelerimiz kuruyor. O zaman bizim enerji ihtiyacımızı karşılamak, sulama suyu, içme suyu temininde sıkıntı yaşamamak adına suyu biriktirmemiz lazım. Bunun adı baraj ve gölettir. Barajlara göletlere karşı çıkmak bu ülkenin coğrafyası hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak demektir. Hidroelektrik enerji konusu da son derece hassas olmamız gereken bir husutur. Ülkemiz enerjide maalesef dışa bağımlı. Cari açığımızın önemli bir kısmı enerji ithalatındandır. 65 milyar dolar para ödeyeceğiz enerjiye. Bunu önlemenin yolu ise yerli ve temiz enerji kaynaklarını harekete geçirmek ve enerji çeşitliliği sağlamaktır. Bunu yapmamız şarttır. Hidroelektrik enerji Ülkemizdeki enerjinin sigortasıdır.” diye konuştu.

DSİ’nin Ülkemize çok büyük tesisler kazandırdığını ifade eden EROĞLU “ DSİ Dicle-Fırat Havzası’nda Karkamış, Atatürk, Keban, Karakaya, Bilecik barajını tamamlamış, Ülkemizin hizmetine sunmuştur. Çoruh Havzası’nda da önemli çalışmalar yapılmaktadır. Muratlı, Borçka barajları hizmete alınmış, 12.12.2012 tarihinde ise 249 m yüksekliğindeki Deriner Barajı hizmete alınacaktır.  Bütün hedefimiz Ülkemizdeki hidroelektrik potansiyelin tamamını hayata geçirmektir. Özel sektörümüzün de devreye girmesi ile Ülkemizdeki bu potansiyelden faydalanacağız. Özel sektör 1 600 adet projeye talip. Bunların kurulu gücü 30 000 MW olup, üretimleri 120 milyar kWh’yi aşıyor. Bunlar tamamlanırsa Ülkemiz bambaşka bir Ülke haline gelir. Bizim yapacağımız şey; yerli, temiz enerji kaynaklarını desteklemektir. Bunu yapmamız şarttır.”dedi.

Yusufeli Barajı ile alakalı da konuşan EROĞLU “Tesisin kurulu gücü 540 MW (3 × 180 MW) olup, yıllık elektrik üretimi mevcut durumda  1 817 GWh / yıl’dır. Dünya’nın en yüksek 3. Barajı olacak ve ülkemiz ekonomisine yılda 330 milyon TL katkı sağlayacaktır. Barajın inşa süresi boyunca ortalama 1 000 kişi istihdam edilecektir. Baraj kendini 5 yıl içinde amorti edecektir. 5 senede kendini amorti etmesi zaten bu projenin büyüklüğünü açıklamaya yeter.  Bu projeyi yaparken çevreyi koruyarak inşa edeceğiz. İşçi teminini o bölgeden yapacağız. Yusufeli için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. En güzel ilçeyi inşa edeceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın bundan.”diye konuştu.

EROĞLU konuşmasını “ Bu projeyi yapacak Konsorsiyuma teşekkür ediyor, 3 vardiya çalışılmasını istiyorum. Çevreye zarar vermemek bizim için vazgeçilmez. Zamanından daha önce tamamlanmasını istiyorum. Proje şimdiden Ülkemize hayırlı olsun. Böylesi dev bir barajın imza merasimini gerçekleştirmekten dolayı gururluyum. DSİ’nin çalışkan personeline de sonsuz teşekkürler sunuyorum.” diyerek tamamladı.

DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI

Konuşmasına Yusufeli Barajı ve HES ile alakalı bilgi vererek başlayan ÖZKALDI “Bugün burada sözleşmesini imzalayacağımız Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi; Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 Km güney batısında Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Tesisin kurulu gücü 540 MW (3 × 180 MW) olup, yıllık elektrik üretimi mevcut durumda  1 817 GWh / yıl’dır. Toplam depolama hacmi ise yaklaşık 2.2 milyar m3’dür. Bu rakam Ankara’nın 6 yılda tükettiği suya eşittir. ( Ankara’nın 1 günlük su tüketimi 1 milyon m3’tür) Yusufeli Barajı, Ülkemizin en hızlı akan nehri üzerinde inşa edilecek en büyük baraj olacaktır. “Mühendislik harikası” olarak da ifade edebileceğimiz bu baraj aynı zamanda kendi kategorisinde Dünya’nın en yüksek 3. Barajı olacak ve ülkemiz ekonomisine yılda 330 milyon TL katkı sağlayacaktır. Barajın inşa süresi boyunca ortalama 1 000 kişi istihdam edilecektir. Baraj kendini 5 yıl içinde amorti edecektir. Çoruh Nehri Üzerinde daha önceki yıllarda Sayın Başbakanımızın da teşrifleriyle Muratlı TBMM 85. Yıl Barajı ve HES’in daha sonra ise Borçka Barajı ve HES’in açılışlarını yapmıştık, 12 Aralık 2012 tarihinde ise gene Başbakanımızın himayelerinde Dünya’nın 6. Büyük barajı olan Deriner Barajı ve HES’i hizmete alacağız.”dedi.

Yusufeli Barajı Yeniden Yerleşim Eylem Planı ile alakalı da bilgi veren ÖZKALDI “ Bir hususu daha belirtmeden geçemeyeceğim. Yusufeli Barajı ile alakalı yeniden yerleşim konusu uzun zamandır gündemde olan ve bizim de son derece hassas olduğumuz bir konuydu. DSİ olarak hiçbir vatandaşımızın mağduriyet yaşamasını istemeyiz. İşte bu bakımdan Yeniden Yerleşim Eylem Planına göre yeni Yusufeli İlçesinin yerleşim yerinin, ilçe merkezinde yaşayan 911 hane ve ayrıca 65 adet köy muhtarı ile yapılan anket neticesinde Yansıtıcılar-Sakut Deresi Mevki olmasına karar verilmiştir. Yeni Yusufeli İlçesinde yeniden yerleşim çalışmaları için 21.03.2008 tarihinde TOKİ Başkanlığı, mülga Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Genel Müdürlüğümüzce üçlü protokol imzalanmış ve protokol hükümlerine göre Genel Müdürlüğümüzce yeniden yerleşim bütçesi oluşturulmuş ve 2011 yılı ödeneği olan 45 173 000 TL ödenek TOKİ Başkanlığına aktarılmıştır. Vatandaşlarımızın hiçbir şüphesi olmasın. Eskisinden çok daha güzel konutlar ve yaşam alanları inşa edilecektir.”diye konuştu.

Çoruh Nehri Havzası’nda devam eden projeler ile alakalı olarak da bilgi veren ÖZKALDI “4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile özel sektörün su kullanım hakkı anlaşmaları yolu açıldıktan sonra gelen proje teklifleri ile Çoruh Havzasında; 10 adedi ana kolda, 2 adeti Berta kolunda, 2 adeti Oltu kolunda, 1 adeti Barhal kolunda olmak üzere toplam 15 adet baraj ve 166 adet Nehir tipi HES planlanmıştır. Bu projelerin toplam kurulu gücü 5 165 MW, yıllık enerji üretimi ise 16,08 milyar KWh’tir. Bu rakam 2011 yılında Türkiye’de üretilen toplam enerjinin (230 Milyar KWh) % 7 ’si, Hidroelektrik enerjinin ise (52,3 Milyar KWh) % 29’dur. Azımsanmayacak derecede büyük bir enerji katkısı sağlayacak bu projelerin tamamlanmasının, Ülkemize her alanda büyük katkısı olacağını düşünmekteyim.”dedi.

ÖZKALDI sözlerini “Ülkemizin 2023 vizyonuna yakışan bu ve buna benzer dev projelerde bizlere büyük destek veren, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Bakanlarımıza, bu zor projeyi yürüten yüklenici firmalara şükranlarımı sunuyor, bu projenin Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum.”diyerek bitirdi.

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat ÖZDEMİR

Konsorsiyum adına bir konuşma yapan ÖZDEMİR “ Bugün çok büyük mutluluk yaşıyorum. Böylesine dev bir barajı Ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Konsorsiyum ortakları olarak DSİ’nin en küçük işlerini alarak çıktığımız bu yolda bugün ciddi mesafe kat etmiş olmanın sevinci içindeyim. Enerji piyasasının özelleştirilmesi ile beraber birçok barajı hizmete aldık, almaya da devam edeceğiz. Konsorsiyum olarak enerji üretiminde önemli bir aktör haline geldik. Bizi bu noktalara getiren güç DSİ’dir. Bu çatı bize çok şey kattı. DSİ bu Ülkenin gurur kaynaklarından biridir. Bugüne geldiğimizde ise Dünya’nın ve Ülkemizin sayılı barajlarından birini yapmak için buradayız. Nereden nereye. Türk müteahhitleri son yıllarda büyük aşama kaydetti. Bu barajı da inşallah zamanından önce tamamlayacağız. Kazasız, belasız bu dev barajı bitirmek bize nasip olsun. Bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun, Bakan Yardımcımız Sayın Nurettin AKMAN’ın, Müsteşarımız Sayın Prof. Dr. Lütfi AKCA’nın, Müsteşar Yardımcılarımızın, Milletvekillerimizin, Genel Müdürümüz Sayın Akif ÖZKALDI’nın katılımıyla Yusufeli Barajı Ve Hes”İn Yapım İşi Sözleşmesi İmza Merasimi gerçekleştirildi.

İmza merasiminin ardından ise Bakanlığa bağlı kuruluşların Genel Müdürlerinin de katılımıyla “Bakanlık Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirildi.

Basın Müşavirliği

22.11.2012