Ilısu Barajı’nda Derivasyon İşlemine Başlandı.

29.08.2012
Dev barajda önemli eşik aşıldı, derivasyon işlemine başlandı.

Enerji ihtiyacının en önemli gereksinim olduğu günümüzde Türkiye’nin gövde hacmi bakımından 2., üreteceği hidroelektrik enerji bakımından 4. büyük barajı olan Ilısu Barajı ve HES Projesinde nehir derivasyonu işlemine 29.08.2012 tarihinde gerçekleştirilen törenle başlandı.

Törene; Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel EROĞLU, Batman Valisi Sayın Yılmaz ARSLAN, Bölge Milletvekilleri, DSİ Genel Müdürü Sayın Akif ÖZKALDI, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yetkilileri ile çok sayıda basın mensubu ve vatandaş iştirak etti.

Türkiye’de Fırat Nehri’nden sonra en büyük hidroelektrik potansiyele sahip Dicle Nehri üzerinde enerji maksatlı yapımı planlanan ve Dicle Nehri akımlarını ekonomik ölçüler dahilinde düzenleme yeteneğine sahip yegane depolama tesisi olan ve şu an itibariyle % 45 seviyesinde olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uzun vadeli bölgesel kalkınma planının temel unsuru olarak, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli kilit projelerinden birisidir.

Temelden yüksekliği 141 m’dir. 24,5 Milyon m3 baraj gövde dolgu hacmine ve 2.289 m kret uzunluğuna sahip olan ve 1.012.500.000 €’ya ihale edilen tesis tamamlandığında, baraj gölünde 11 milyar m3 su depolanacaktır. Her biri 200 MW gücünde ve 6 üniteden oluşan ve toplam kurulu gücü 1 200 MW olan santral devreye girdiğinde, yılda ortalama 4 milyar KWh enerji üretimi gerçekleştirilecektir. Bu sayede mili ekonomimize yılda 400 Milyon Dolar ($) enerji katkısı sağlanacaktır.

Derivasyon Hakkında Bilgi

Ilısu Barajı ve HES İnşaatı kapsamında yapımı gerçekleştirilen kazı çapı 13,30 m, beton kaplama çapı 12 m olan çapında 916 m, 1016 m ve 1064 m uzunluğundaki 3 adet derivasyon tüneli mevcut olup, deşarj edilecek debi maksimum 10.275 m3 tür. Sadece derivasyon tünelleri için bugüne kadar 141 milyon TL harcama yapılmıştır. Derivasyon işlemi gerçekleştirildikten sonra nehrin önünü kapatacak olan memba batardosuna ait kalan imalatlar tamamlanacaktır. Yapılacak memba batardosu kret kotu 436.50 m olup 1.350.000 m3 gövde dolgu hacmine sahiptir. Aralık 2012 sonuna kadar bu memba batardosu imalatlarının tamamı bitirilecektir, baraj alanı Q 50 yıllık taşkın debisine karşı emniyetli hale getirilmiş olacaktır.

DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI

Konuşmasına Ilısu Barajı hakkında bilgi vererek başlayan ÖZKALDI “Ülkemizin gövde hacmi bakımından 2., üreteceği hidroelektrik enerji bakımından ise 4. Büyük barajı olacak Ilısu Barajı ve HES, ülkemizin en önemli su kaynağı olan Dicle Nehri üzerinde inşa edilecek en büyük baraj olacaktır. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilmekte olan bu dev barajın temelden yüksekliği 141 m’dir. 24 Milyon m3 baraj gövde dolgu hacmine ve 2.289 m kret uzunluğuna sahip olan ve 1 milyar 12 milyon 500 bin avroya ihale edilen tesis tamamlandığında, baraj gölünde 11 milyar m3 su depolanacaktır. Her biri 200 MW gücünde ve 6 üniteden oluşan ve toplam kurulu gücü 1.200 MW olan santral devreye girdiğinde, yılda ortalama 4 milyar KWh enerji üretimi gerçekleştirilecektir. Bu sayede mili ekonomimize yılda 640 Milyon TL enerji katkısı sağlanacaktır. Bu büyük enerji üretiminin yanı sıra Ilısu Barajı’nda regüle edilen ve daha sonra inşa edilecek Cizre Barajı’na bırakılacak sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi Ovalarında toplam 66 000 hektar alanın modern teknikler ile sulanması ve yılda 1 milyar 200 milyon kWh hidroelektrik enerji üretilmesi mümkün olacaktır. Cizre Barajı’nın tamamlanmasıyla da sulamadan yılda 165 milyon TL, enerjiden ise yılda 190 milyon TL olmak üzere Ülke ekonomisine toplamda yılda  355 milyon TL katkı sağlanacaktır. Türkiye’de Fırat Nehri’nden sonra en büyük hidroelektrik potansiyele sahip Dicle Nehri üzerinde enerji maksatlı yapımı planlanan ve Dicle Nehri akımlarını ekonomik ölçüler dahilinde düzenleme yeteneğine sahip yegane depolama tesisi olan ve şu an itibariyle % 45 seviyesinde olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi, aynı zamanda Cumhuriyet Tarihimizin en önemli kalkınma projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli projelerinden birisidir.”dedi.

ÖZKALDI sözlerini “Ülkemizin 2023 vizyonuna yakışan bu ve buna benzer dev projelerde bizlere büyük destek veren, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Bakanlarımıza, bu zor projeyi yürüten yüklenici firmalara şükranlarımı sunuyor, bu projenin Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum.”diyerek tamamladı.

Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK

Sözlerine son derece önemli bir gün yaşadıklarını ifade ederek başlayan ŞİMŞEK “ Ülkemiz için stratejik ve ekonomik olarak son derece önemli olan bu dev projede önemli bir eşiği aşıyoruz bugün. Derivasyon tünelleri faaliyete geçecek ve bundan sonra da baraj yapımı daha da hızlanacak. Zaten son derece hızlı ilerleyen bir proje. 2014 yılının haziran sonunda tamamlayacağız. Emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin en büyük darboğazı enerjide dışa bağımlısı olmasıdır. Geçen sene 54 milyar dolar parayı enerji ithalatı için harcadık. Bu para bu sene muhtemelen 60 milyar dolara çıkacak. Tabii ki Ülkemizin suyunu, enerjisini, rüzgarını enerjiye dönüştürdüğümüz ölçüde dışarıya bağımlılığı azaltmakla kalmıyoruz aynı zamanda çevreyle daha dost bir kaynağı harekete geçirmiş oluyoruz. Bu yatırımlar çok karlı. Değerli Bakanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. 2010 yılında fiilen bu baraja başlandı.4 yılda tamamlanacak bu dev tesis, dile kolay. Eskiden 10 yılda tamamlanan küçük tesislerle kıyaslandığında bu 4 sene daha kolay anlaşılabilir. Bu baraj 6-7 yılda kendini amorti ediyor. Bu çok önemli, milletten topladığımız vergileri bu şekilde faydalı yatırımlara kanalize ediyoruz. Bu proje stratejik açıdan çok önemli. Bu projeyi istismar edenler yok mu var. Ama biz bu proje ile hem enerji üreteceğiz, hem de tarihi, kültürel değerlerimizi koruyacağız. Bu baraj enerji maksatlı ama bu barajın yapımı Cizre Barajı’nın da inşaasını sağlayacak ve toprakların sulanmasına vesile olacaktır. Bu projenin içinde kentsel dönüşüm var. Hasankeyf’i çok iyi bilirim. Yeni şehir örnek bir şehir. Hasankeyfliler orada herşeyi bulacak. Kentler değişecek. Batman’dan kayıkla buralara kadar gelinebilecek. Cizre Barajı’nın da tamamlanması ile bölgede tarımsal istihdam artacak, gelir artacak, yaşam standartları daha da yukarı çıkacak.”dedi.

ŞİMŞEK sözlerini “Bu dev projede emeği olan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum, hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek tamamladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Konuşmasına bugün burada tarihi bir adımın atılacağını ifade ederek sözlerine başlayan EROĞLU “ Bu baraj bu bölgeye hayat verecek. Gövde hacmi bakımından 2., enerji üretimi bakımından ise 4. Büyük barajını inşa etmekteyiz. Bu baraj Dicle Nehri üzerindeki en büyük barajdır. Yılda üreteceği 4 milyar kWh hidroelektrik enerji ile Ülkemize ciddi katkı sağlayacaktır. Bu barajların yapımı mecburiyettir. Su ihtiyacı için baraj yapmamız gerekir. Tarımı geliştirmek için baraj elzemdir. Sulamalarla, HES’lerle bu bölgeyi gıda ihracat merkezi yapacağız. Ülkemizdeki bütün barajları, HES’leri, sulama tesislerini tamamlayacağız. Bu bizim taahhüdümüz. Bu vatan böyle gelişir. Ayrıca enerji üretiminde devlet-özel işbirliğini hayata geçirdik. Şu ana kadar 1 600’e yakın tesise özel sektör başvuruda bulundu. Bu tesislerden bazılarının temelini attık. 150’ye yakınının açılışını yaptık. Bu tesisler tamamlandığında cari açığımızın bir kısmını çözeceğiz. Eğer biz enerjide dışa bağımlı olursak üretimde de bağımlı oluruz.”dedi.

GAP ile alakalı da bilgi veren EROĞLU “ GAP’ın %90’ını Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yapmakta. GAP’taki bütün sulama tesisleri, enerji tesisleri, içme suyu tesisleri, dere ıslahları DSİ tarafından yapılmakta. Mardin’de yıllardan beri yaşanan su sıkıntısı DSİ tarafından giderildi. Şırnak’ta su yoktu. Dağları, tepeleri aşarak suyu getirdik. Siirt’in, Diyarbakır’ın, Şanlıurfa’nın, Kilis’in içme suyu meselesi gene bizim tarafımızdan çözüldü. GAP’ta hidroelektrik santrallerin % 76’sı tamamlandı. Bu baraj ile birlikte büyük mesafe kat etmiş olacağız. Sulamaya gelince daha önce çok küçük bedeller yarılıyordu. Başbakanımız tarafından açıklanan GAP Eylem Planı ile ödenekler 15 misli arttı. Batman Sağ Sahil Sol Sahil, Diyarbakır Dicle Ovası Sulaması, Gaziantep’ten tutunuz ta Mardin’e kadar, Şanlıurfa’dan Şırnak’a kadar bütün ovaları sulayacağız. Çiftçimiz kazanacak. GAP çok hızlı ilerliyor.”dedi.

Ilısu Barajı hakkında da bilgi veren EROĞLU “ Ilısu Barajı sadece bir baraj değil, yepyeni bir yaşam alanı inşa ediyoruz. Başbakanımız bu konuda çok duyarlı. İnsanı yaşatalım ki devletimiz var olsun. Yeniden yerleşim, çevre çalışmaları, kültürel varlıkların korunması çalışmalarına barajdan önce başladık. Ilısu köyünü, Hasankeyf’i Başbakanımız inceledi. Son derece modern tesisler inşa ettik. Bu bölgeyi muhteşem hale getirdik. Baraj buraya gelecek, bereket de buraya gelecek.”dedi.

EROĞLU sözlerini “Öncelikle Başbakanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bu projenin hayırlı olmasını diliyorum, Ülkemize ve bölgemize bereket getirsin, emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından nehir derivasyon işlemi gerçekleştirildi.