DSİ Haberler


Ankara İçmesuyu II. Merhale (Gerede Sistemi) Işıklı Regülatör Havzası Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

11.09.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ankara iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ankara ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Ankara İçmesuyu II. Merhale (Gerede Sistemi) Işıklı Regülatör Havzası Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı çalışmalarında sona yaklaşıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün yatırımları ile Ankara ilinin en önemli içmesuyu kaynaklarından Işıklı Regülatör havzasının korunması amacıyla Bolu ili Gerede ilçesinde 8.200 m3/gün kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapılmaktadır.

Gerede ilçesinin evsel atık sularının arıtılması ve endüstriyel kaynaklı arıtılmış atık suların da havza dışına aktarılması ile Işıklı Regülatör havzasında kirlilik oluşturabilecek atık su kaynakları bertaraf edilerek, Ankara ilinin içmesuyu kaynaklarına atık suların karışması önlenecektir. Bu sayede Ankara’ya temiz ve güvenilir içmesuyu sağlanacaktır.

Ankara İçmesuyu II. Merhale (Gerede Sistemi) Işıklı Regülatör Havzası Atıksu Arıtma Tesisi inşaatında % 100 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup,  işletmeye alma testlerinden sonra hizmete alınacak.

İş kapsamında tüm inşaat(çevre düzenlemesi hariç), elektrik(scada yazılım çalışmaları hariç), mekanik imalat tamamlandı. Çevre düzenlemesi, scada yazılım çalışmaları ve işletmeye alma çalışmaları devam ediyor.