DSİ Haberler


Elazığ Kanatlı Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

08.07.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Elazığ iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Elazığ ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Elazığ ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kanatlı Barajı İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

Barajın temelden yüksekliği 79 metre olup 4,89 milyon m³ gövde dolgu ve 43,90 milyon m³ su biriktirme hacmine sahiptir. Barajda depolanacak su ile Kovancılar ilçesi Demirci Ovası ile Karakoçan ilçesi Kuşcu Ovalarında bulunan 19 köyün (Durmuşlar, Karasungur, Aşağı Mirahmet, Mirahmet, Demirci, Bayramyazı, Kuşçu, Başyurt, Deveci, Köryusuf, Aşağı Ovacık, Mahmutlu, Yüzev, Cumhuriyet, Kümbet, Akbulak, Maksutali, İsabey ve Akyokuş) toplam 70.920 dekar tarım arazisi sulanacaktır.

Bununla birlikte projenin tamamlanmasıyla 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 79 112 443 TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

İş kapsamında derivasyon tüneli, menba ve mansap batardoları ve dolusavak imalatları tamamlandı. Barajda gövde dolgusu imalat çalışmaları devam ediyor.