DSİ Haberler


Trabzon İçme Suyu İsale Hattı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

29.06.2020
Proje ile Trabzon şehir merkezine yıllık 73 milyon m³ içme suyu verilecek.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

İçme Suyu Kaynağı Atasu Barajı

Bu kapsamda Trabzon’un içme suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak olan İçme suyu İsale Hattı inşaatı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.  İçme suyu kaynağı Atasu Barajı olan “Trabzon İçme Suyu İsale Hattı inşaatı”, tüm hızıyla devam ediyor. Trabzon’un içme suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak olan iş kapsamında, 14 adet yeni depo, 7 adet yeni terfi merkezi imalatı yapılacak olup, 15 adet depo ve 3 adet terfi merkezinin de iyileştirmesi yapılacak.

Proje ile Trabzon Şehir Merkezine Yıllık 73 milyon m³ İçme Suyu Verilecek

91,5 km uzunluğunda olan isale hattında bugüne kadar, yaklaşık olarak 85,5 km isale hattı, 8 adet depo ve 5 adet yeni terfi merkezinin betonarme imalatı tamamlandı. % 82 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı işin 2021 yılında tamamlanarak, hizmete açılması hedefleniyor. Söz konusu projenin tamamlaması ile Trabzon şehir merkezine yıllık 73 milyon m³ içmesuyu verilecek.