DSİ Haberler


Bölge Müdürü Mahmut Dündar Projeleri Yerinde İnceledi

29.06.2020

DSİ 24. (Kars) Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan projelerde bir dizi incelemelerde bulundu.

Kars Kafkas Üniversitemizin Kurumumuzla Alakalı Talepleri Yerinde İncelendi

DSİ 24. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ve beraberindeki heyet ile Kars Kafkas Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu 'yu makamında ziyaret ettikten sonra Rektörümüzün Kurumumuz ile ilgili taleplerini yerinde müşterek inceleyerek yapılacak çalışmalara karar verildi. 

Bu çerçevede Kars Çayının, Üniversitemiz yerleşkesinden geçen kesiminde gerekli taş tahkimatlı ıslah çalışması yapılacak.

Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar Kars Çayı Islahı İnşaatında İncelemelerde Bulundu

DSİ 24. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ve beraberindeki heyet, Kars şehrinin merkezinden, tarihi ve turistik mekanların bulunduğu alanın içinden geçen Kars Çayı kesiminde devam eden Kars Çayı Islahı İnşaatında incelemelerde bulundu.

Kars Çayı, etrafındaki Kars Kalesi, Namık Kemal Evi, Ebu'ul Hasan-ı Harakani Türbesi ve Camisi, Topçular Hamamı, Muradiye Hamamı, Taş Köprü, Kümbet Camii (Havariler Kilisesi) arasından akmaktadır. Bu iş kapsamında; Kars Çayının bu tarihi ve turistik mekânların arasından geçen kısmında DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapımı devam eden Kars Çayı Islahı İnşaatı kapsamında dere yatağı düzenlemesi ve kabartma yapısı (şişme savak) çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yapımı devam eden bu çalışmaların 2020 yılında tamamlanarak hizmete alınması planlanmıştır.

Kars Susuz Aynalı Köyü Tersip Bendi Ve Islah Sekisi Yapımı İnşaatında İncelemelerde Bulunuldu

Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ve beraberindeki heyet, DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından ihalesi yapılarak yapımına başlanan Kars Susuz Aynalı Köyü Tersip Bendi ve Islah Sekisi Yapımı İnşaatında incelemelerde bulundu. Yapım çalışmaları yoğun bir şekilde devam eden bu iş kapsamında Susuz Aynalı Köyünde bulunan;

Ziyaret Deresi üzerinde;

- Km: 0+000 – 0+343,33 m arasında 335,35 metre çift taraflı betonarme duvar ve korkuluk imalatı,

- 1 adet Tersip Bendi imalatı,

- 27 adet brit imalatı,

- Projesinde belirtilen boyutlarda 3 adet tek gözlü betonarme menfez imalatı,

- Km: 0+120,00 – 0+170,00 Trapez kanal ve korkuluk imalatı yapılacaktır.

Çınılkaya Deresi (Anadere) üzerinde ise;

- Km: 0+000 – 0+405,69 metre arasında çift taraflı trapez kesitte taş tahkimatı ve korkuluk imalatı,

- 18 m açıklığında köprü (menfez) ve korkuluk imalatı yapılacaktır. Böylece Aynalı Köyü yerleşimi ve arazileri taşkın riskine karşı daha emniyetli hale getirilmiş olacaktır.