DSİ Haberler


Ergani Barajı Sulaması İnşaatında Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

26.06.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Ergani Barajı Sulaması İle 18 Bin 600 Dekar Zirai Arazi Sulanacak

 

Ergani Ovasında bulunan ve 18 bin 660 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak; “Ergani Barajı Sulaması ” inşaatında çalışmalar hızla devam etmektedir. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Ergani Ovasında bulunan 18 bin 660 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak.  

        

İş kapsamında toplam boru hattı uzunluğu 57.000 metre olan ve 110 – 1400 mm çap aralığındaki HDPE ve CTP borular ile yapılan iletim hatlarında bugüne kadar 13.400 metre CTP boru, 42.600 m HDPE boru döşenmiştir. İletim hattında kalan boruların döşenip işin 2020 yılı içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir.