DSİ Haberler


Silvan ve Bismil Ovasının Suya Hasreti Son Buluyor

29.05.2020
Batman Sağ Sahil Sulaması 2. Kısım inşaatında çalışmalar devam ediyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Diyarbakır ve Batman’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Silvan ve Bismil Ovası’nda bulunan 118 bin dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan; “Batman Sağ Sahil Sulaması 2. Kısım” inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor.  İş kapsamında bugüne kadar 137 bin metre boru döşendi. Borulu şebeke sanat yapısı olarak 360 adet sanat yapısı yapıldı. Şebeke hatlarında kalan borular döşenerek işin 2021 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Silvan ve Bismil Ovası’nda yapılacak sulu tarım ile birlikte ülke ekonomisine yıllık 77 milyon TL katkı ve 15.400 kişiye de istihdam alanı sağlanacak.