DSİ Haberler


Ovaçayı Islah Projesi Devam Ediyor...

27.05.2020
Kahramankazan Uzay Ve Havacılık OSB alanı içerisinden geçen Ovaçayı Islah Projesi'nin 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ankara’ya yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ankara ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Ankara’nın eski ve önemli yerleşim yerlerinden biri olan Kahramankazan İlçesi, Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayisinin ve milli sanayinin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Genel Müdürlüğümüz ilçeye baraj, gölet ve sulama tesislerinin yanı sıra çiftçilerimizin, vatandaşlarımızın can ve mal kaybının önlenmesi için ıslah çalışmalarına devam ediyoruz.

Kahramankazan’ı taşkınlardan koruyacak Kahramankazan Uzay ve Havacılık OSB Alanı İçerisinden Geçen Ovaçayı Islahı kapsamında; 6.189 metre çift taraflı betonarme duvar, dere güzergâhı boyunca her iki sahilde servis yolu, 53 adet gömülü betonarme brit imalatı bulunmaktadır.

Bu kapsamda 5.725 metre çift taraflı betonarme duvar ile korkuluk imalatı tamamlandı. Devam eden çalışmaların 2020 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor. 71,20 milyon TL’ye mal olacak ıslah projemiz ve buna paralel OSB’nin rekreasyon (çevre düzenlemesi, koşu ve bisiklet yolu vb.) çalışmalarının tamamlanmasıyla Kahramankazan Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi taşkınlardan korunacak aynı zamanda bölge bir cazibe merkezi haline dönüşecek.