DSİ Haberler


DSİ’nin Tekirdağ Yatırımları Devam Ediyor

24.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Tekirdağ iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Tekirdağ ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Tekirdağ’a 2 Baraj ve 4 Gölet İnşa Ettik

Tekirdağ ilimizde son 17 yılda 2 baraj 4 Gölet inşa ederek vatandaşın hizmetine sunduk. Tekirdağ’ın içmesuyu problemini çözmek için Naipköy Barajını inşa ettik. 57 metre yüksekliğindeki bu barajı 2016 yılında hizmete aldık.

2017 yılında ise 38 km uzunluğunda içmesuyu isale hattı ile günlük kapasitesi 30.000 m³ olan içmesuyu arıtma tesisini inşa ederek Tekirdağ’ın 2045 yılına kadar ihtiyacı olan menba kalitesinde içmesuyunu temin ettik.

2017 yılında inşaatı tamamlanan Saray Ayvacık Göleti ile Saray İlçesinin içmesuyu problemi çözülecektir. 2020 Yılının ilk yarısında yapımını ihale edeceğimiz İsale Hattı ve Arıtma Tesislerinin tamamlanmasıyla ilçe halkına yılda 5 milyon m³ içme ve kullanma suyu sağlanmış olacaktır.

Hizmete alınan diğer önemli barajlardan biri de Ferhadanlı Barajı’dır. 2017 yılında hizmete aldığımız bu barajlarla sulamaya büyük katkı sağlanacaktır. Ferhadanlı Barajı Sulamasının tamamlanması ile 4.950 dekar mümbit arazi sulanacaktır.   

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Tekirdağ’da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek 4 gölet daha inşa ediyoruz.

İnşaatı devam eden göletlerin tamamlanmasıyla toplam 10,63 milyon m³ suyun depolanması sağlanarak 25.340 dekar arazi sulanacak.

Tekirdağ İl Merkezinin ihtiyacı olan içmesuyu meselesini de çözeceğiz. Planlama ve proje çalışmalarını tamamladığımız Dedecik, İnecik-1 ve İnecik-2 Barajlarının yapım ihalelerini hızla yapacak ve inşaatlarında önemli gelişmeler sağlamayı planlıyoruz. Böylece Tekirdağ’da yaşayan halkımızın yıllık 19,14 milyon m³ içmesuyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

Tekirdağ’ın Mümbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…

Bereketli topraklara bereket katmak için 6 çok önemli sulama tesisleri inşa ettik. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 21.850 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 11 milyon TL ilave zirai gelir sağladık.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 6 sulama tesisi projesi ile 25.340 dekar münbit arazi daha sulamaya açılacak.

Atıksu Arıtma Tesislerini İnşa Ettik…

Bununla birlikte Ergene Havzası’nda son teknolojiye sahip 12 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ve 2 tane kollektör hattı inşa ettik ve hepsini hizmete aldık.

Bu 12 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinden 6 tanesi, kollektör hatlarından 1 tanesi Tekirdağ’dadır. Bu tesisler Hayrabolu, Malkara, Muratlı, Saray, Çorlu ve Çerkezköy ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri ve Çorlu Kollektör Hattı’dır.’

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Tekirdağ İlinin bir başka problemi de sel ve taşkınlar.  Bu kapsamda Tekirdağ İline 57 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; 36 meskûn mahal ve 61.730 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 19 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.