DSİ Haberler


DSİ’den Trakya’ya Yatırım Sağanağı

24.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Edirne iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Edirne ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Edirne’ye 6 Baraj ve 34 Gölet İnşa Ettik

Edirne’ye son 17 yılda DSİ tarafından devasa yatırımlar yapıldı. Edirne ilimize son 17 yılda  6 baraj 34 Gölet inşa ederek vatandaşın hizmetine sunduk.

Bu barajların en önemlilerinden biri Hamzadere Barajıdır. 2011 yılında hizmete aldığımız Hamzadere Barajı’ndan sağlanacak su ile 335.640 dekar arazi sulu tarıma kavuşturulacaktır.

 Hizmete alınan diğer önemli barajlardan biriside Çakmak Barajıdır. 2015 yılında hizmete aldığımız bu barajlarla sulamaya büyük katkı sağlanacak ve 522.000 dekar arazi sulanacaktır.

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Edirne’de kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek 3 baraj 2 adet gölet daha inşa ediyoruz.

Edirne’mizin Mümbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…

Biz bereketli topraklara bereket katmak için 49 adet çok önemli sulama tesisi inşa ettik. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 455.990 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 263 milyon TL ilave zirai gelir sağladık.

Edirne’mizin en önemli ve büyük sulamalarından olan ve 273.350 dekar sulama alanına sahip Hamzadere Barajı Sulamasının inşaatına 2013 yılında başladık ve %75 mertebesinde gerçekleşme sağlayarak şu ana kadar 116.570 dekar tarım alanı sulamaya hazır hale getirildi.

Trakya’nın GAP’ı olarak bilinen ve 164.530 dekar sulama alanına sahip Çakmak Barajı Sulaması inşaatında bugüne kadar %8’lik gerçekleşme sağlandı.

Sulamaya açtığımız alanların yanı sıra sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 13 sulama tesisi projesi ile 366.940 dekar mümbit arazi daha sulamaya açılacak.

Edirne’nin İçmesuyu Mes’elesini Çözdük…

Tamamlanan içmesuyu tesisleri ile Edirne’ne de 329.755 kişinin ihtiyacını karşıladık. Yıllık 21,64 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz. Bununla birlikte Kayalıköy Barajı içmesuyu isale hattı ile içmesuyu arıtma tesislerini tamamladık. Edirne’nin 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını karşılayacak bu tesislerin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız 29 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirmişti.

Atıksu Arıtma Tesislerini İnşa Ettik…

Diğer taraftan aslında Ergene Havzası’nda son teknolojiye sahip 12 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ve 2 tane kollektör hattı inşa ettik ve hepsini hizmete aldık.

Bu 12 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinden 2 tanesi, Edirne’dedir. Bu tesisler Uzunköprü ve Keşan ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri ve Uzunköprü Kollektör Hattı’dır.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Edirne’nin bir başka problemi de sel ve taşkınlar.  Bu kapsamda Edirne’de 120 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; 92 meskûn mahal ve 23.370 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 9 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.

Edirne’yi Taşkınlardan Korumaya Karalıyız…

Kanal Edirne Projesi…

Edirne’de tehlike arz eden bütün dereleri ıslah etmeye kararlıyız. Edirne’yi Meriç Nehri taşkınlarından koruyacak 7.800 metre uzunluğundaki Kanal Edirne Projesinin inşaatı idari imkânlarla yapılarak,  tamamlandı.