DSİ Haberler


Erzurum Tütenocak Barajı Milli Ekonomiye Her Yıl 3 Milyon TL Değer Katacak

22.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Erzurum iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Dadaşlar diyarı Erzurum’un Şenkaya Tütenocak Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Tütenocak Barajının tamamlanması ile 5 bin 100 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.  

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 40,30 metre yüksekliğinde olan Tütenocak Barajı 1,567 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip.  Tütenocak Barajı’nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 milyon 60 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.