DSİ Haberler


Kars Ve Iğdır İline Ait 10 Gölet Ve Sulama Projesi Yapımı İşi Değerlendirildi

15.01.2020

DSİ 24. (Kars) Bölge Müdürlüğümüz tarafından ihalesi yapılarak 2019 yılında çalışmalarına başlanan 24. Bölge Müdürlüğü Gölet ve Sulamaları Planlama ve Proje Yapımı işi kapsamında yapımı ön görülen 10 adet gölet ve sulama projeleri ile 53.000 dekar tarıma elverişli alanın sulanması suretiyle tarımsal gelirlerinin 4 ila 6 kat arasında artması sağlanacaktır.

Bu iş kapsamında çalışmaları devam eden 6 adedi Kars ilinde ve 4 adedi Iğdır ilinde yer alan gölet ve sulama projeleri, DSİ 24. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar’ın başkanlığında, bölge müdür yardımcıları, ilgili şube müdürleri ve personeli ile yüklenici firma temsilcilerinin katılımı ile Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bu projeler;

  1. Kars Merkez Atayurt Köyü Göleti ve Sulaması
  2. Kars Selim Başköy (Karakale) Köyü Göleti ve Sulaması
  3. Kars Kağızman Çayarası Köyü Göleti ve Sulaması
  4. Kars Kağızman Kötek  Köyü Göleti ve Sulaması
  5. Kars Merkez Subatan (Hacıveli) Köyü Göleti ve Sulaması
  6. Kars Digor Uzunkaya  Köyü Göleti ve Sulaması
  7. Iğdır Tuzluca Yağlı Köyü Göleti ve Sulaması
  8. Iğdır Tuzluca Göktaş Köyü Göleti ve Sulaması
  9. Iğdır Tuzluca Bağlan Köyü Göleti ve Sulaması

10. Iğdır Merkez Alibeyköy Köyü Göleti ve Sulaması

olup, proje çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen göletlerimiz, 2020 yılı yatırım programına teklif edilmiş olup, bütçe imkanları çerçevesinde yatırım programına alınması akabinde inşaat ihalesine çıkılarak yapımlarına başlanması mümkün olabilecektir.

Bütün gölet ve sulama projelerimizin bu şekilde peyderpey hayata geçirilmesi bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sunacaktır.