DSİ Haberler


İş Makinaları Operatörlük Eğitimi Açılışı Yapıldı

14.01.2020

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile Adalet Bakanımız   Abdülhamit GÜL’ün 25.09.2019 tarihinde imzaladıkları “İşyurdu Çalışmalarının Desteklenmesi Konusunda İş Birliği Protokolü” ne istinaden; Makina İmalat ve Donatım Daire Başkanlığımızda düzenlenecek ‘’İş Makinaları Operatörlük Kursu Eğitiminin’’ açılışı yapıldı.

DSİ Makina İmalat ve Donatım Daire Başkanlığımızın Etlik Eğitim tesisilerinde başlayan ‘’İş Makinaları Operatörlük Kursu Eğitiminin’’ açılışına Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Fatih Metin ve Adalet Bakanı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, Makina İmalat ve Donatım Daire Başkanımız Abdullah Ekin, Daire Başkan Yardımcıları ile ilgililer katıldılar.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan törende; Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Fatih Metin ve Adalet Bakanı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından;

- Niğde Ceza ve Tevkif evi Kampüsü ile canlı bağlantı,

-Makine Eğitim Merkezinin gezilmesi, simülatör ile uygulama yapılması,

- Gerçek iş makineleri ile kursiyerler tarafından uygulama yapılması,

- Kursiyerler ile tanışma,

- Toplu fotoğraf çekimi ile tören sonlandırıldı.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile Adalet Bakanımız   Abdülhamit Gül’ün 25.09.2019 tarihinde imzaladıkları “İşyurdu Çalışmalarının Desteklenmesi Konusunda İş Birliği Protokolü” ile merkezde Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, taşrada İşyurdu Müdürlükleri bünyesinde infaz sürecine tabi tutulan hükümlü ve tutukluların tahliye sonrası yaşamlarını idame ettirmelerine ve istihdam edilmelerine olanak sağlayacak  iş makinaları operatörlüğü, sondaj makinaları operatörlüğü, tarım, hayvancılık, hijyen, sanitasyon ve el sanatları gibi birçok bir meslek veya sanat öğrenmeleri amacıyla  protokole taraf her iki kurumun imkanlarının ve kaynaklarının kullanılarak mesleki eğitimlerinin verilmesi amaçlanmıştır.

Hükümlü ve tutukluların tahliye olduktan sonra yaşamlarını idame ettirmeleri ve çalışabilecekleri meslek veya sanat sahibi olmaları amacıyla düzenlenecek olan iş makinaları operatörlük kursu eğitimi, DSİ Genel Müdürlüğü Makina İmalat ve Donatım Daire Başkanlığına bağlı Makina Eğitim Şube Müdürlüğünde bu eğitim merkezimizin eğiticileri, dershaneleri, simülatörü ve iş makinaları kullanılarak verilmeye başlanıyor. Söz konusu eğitime katılan toplam 30 hükümlü personele verilen “Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme” kursunun modülü Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü vasıtasıyla Halk Eğitim Merkezleri üzerinden aktif edilmiş olup;  söz konusu kursların sonucunda sınavlarda başarı sağlayan hükümlülere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İş Makinaları Kullanma Yetki Belgesi (Operatörlük Belgesi) verilecektir. Söz konusu protokol kapsamında bu eğitimler aynı şekilde önümüzdeki süreçte de verilmeye devam edilecektir.