DSİ Haberler


Bursa Olukman Tekke Barajı Çalışmaları Son Hızla Sürüyor

03.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Bursa iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bursa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bursa ili İnegöl ilçesine bağlı Olukman, Tekke ve Bayramşah Köylerine ait tarım arazilerini sulayacak Olukman Tekke Barajında çalışmalar devam ediyor.  Olukman Tekke Barajı’nın tamamlanması ile 1 550 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 24,50 metre yüksekliği ile Olukman Tekke Barajı 439 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip.  Olukman Tekke Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3,065 milyon TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.