DSİ Haberler


Bartın Kozcağız Barajı Tamamlanması İle Milli Ekonomiye Her Yıl 20 Milyon TL Katkı Sağlanacak

01.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Bartın iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bartın ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bartın Kozcağız Barajında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları devam eden Kozcağız Barajının tamamlanması ile 24 600 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 54 metre yüksekliğe sahip Kozcağız Barajı 46.09 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Bartın Kozcağız Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak. Ayrıca Q500 taşkın hidrografını rezervuarda tutarak Kozcağız Ovasında ve Bartın şehrinde meydana gelecek taşkın debilerinde önemli ölçüde düşüş sağlayacaktır.  Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 20 056 999 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.