DSİ Haberler


Adana Aladağ Kasımlı Barajı’nda Su Tutuldu

31.12.2019
Projenin tamamlanmasıyla 8 bin 900 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Adana iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Adanalı çiftçilerimizin yüzünü güldürecek ve Aladağ ilçesinin ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan Adana Aladağ Kasımlı Barajı’nda su tutuldu.

Zirai arazilerin sulanması maksadıyla Adana İli, Aladağ İlçesi, Demirözü Deresi üzerinde ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilmekte olan Kasımlı Barajı’nın temelden yüksekliği 42 metredir.

Barajda ön yüz beton ve geçirimsizlik tedbirleri ile su alma yapısı, vana odası mekanik imalatları ve iletim hattı tamamlanmış olup 2019 yılı sonu itibariyle su tutulmaya başlanmıştır. Sulama şebekesinde 5 600 metre CTP Ana Boru döşemesi ve sanat yapıları imalatı tamamlanmıştır.

Çalışmalar kapsamında Adana Aladağ Kasımlı Barajı ve Sulaması İnşaatı’nın tüm aşamaları ile tamamlanmasıyla 8 900 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.