DSİ Haberler


Çine Çayı Islahı Projesi İle 10 Bin Dekar Tarım Arazisi Taşkınlardan Korunacak

30.12.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Aydın iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Aydın ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Efeler diyarı Aydın’ın Koçarlı ilçesi Çakırbeyli Mahallesinde Merhum Başbakan Adnan Menderes’in anısını ve siyasi mücadelesini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Çine Çayı’nın yanına yapılan “Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nin” bulunduğu alanda kalan 1 kilometrelik ıslah çalışmalar tamamlandı. Kalan 17 kilometrelik alanda çalışmalar aralıksız devam ediyor.  Çine Çayı Islahı projesinin toplam maliyeti 81.5 milyon TL ve çalışmalar 2021 yılında tamamlanarak 10 bin dekar araziyi taşkınlardan koruyacak.

Dünya’da iklim değişikliği sebebiyle kuraklıkla beraber yağış rejimi de değişmektedir. Anlık kuvvetli yağışlar daha şiddetli, daha sık görülmekte ve bu sebeple de taşkın riski artmakta, olduğundan taşkın koruma projeleri büyük önem arz etmektedir. 

Ülkemiz yarı kurak iklim kuşağında bulunduğu için su rezervuar miktarı sürekli değişiklik göstermektedir. Hem suyun israfını önlemek hem de taşkınları önlemek maksadıyla yürütülen projelerimiz yılın 12 ayı devam etmektedir.