DSİ Haberler


Mersin Toroslar Güzelyayla Göleti’nde Su Tutuldu

27.12.2019
Proje ile 700 dekarlık kısmı cazibeli, 2 bin 500 dekarlık kısmı ise pompajlı olmak üzere toplam 3 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Mersinli çiftçilerimizin yüzünü güldürecek ve Toroslar ilçesinin ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan Mersin Toroslar Güzelyayla Gölet’inde su tutuldu.

Mersin ili Toroslar ilçesindeki Güzelyayla Beldesinin 500 metre doğusunda Deliçay (Kocaoluk) Deresi üzerinde bulunan Güzelyayla Göleti ve Sulaması İkmali İnşaatı’nın tamamlanması ile 700 dekarlık kısmı cazibeli, 2 bin 500 dekarlık kısmı ise pompajlı olmak üzere toplam 3 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşaa edilmekte olan Güzelyayla Göleti ve Sulaması İkmali işinde fiziksel gerçekleşme %52’ye ulaştı. Gövde dolgusu tamamlanan Güzelyayla Göleti’nde 2019 yılı sonu itibariyle su tutulmaya başlandı.