DSİ Haberler


Şanlıurfa ve Mardin İllerinde Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Devam Ediyor

25.12.2019

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir.

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri % 90 oranında azalmaktadır.

Arazi Toplulaştırması Modern Sulama Metotlarının Uygulanmasını Kolaylaştırır

Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır. 

2019 Yılında Şanlıurfa ve Mardin de 34 Bin 444 Dekar Arazi Toplulaştırıldı

Şanlıurfa ve Mardin illerimizde toplulaştırması biten ve devam eden toplam 58 adet projede toplam 1 milyon 606 bin 274 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında, 2019 yılında 34 bin 444 dekar alanın daha toplulaştırma işlemleri tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiş olup toplulaştırılan alan 887 bin 949 dekar alana ulaşmıştır.

Devam eden çalışmalarla 51 bin 500 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmekte olup; arazi toplulaştırması tamamlanan alanın 939 bin 449 dekar araziye çıkarılması hedefleniyor.

Ayrıca çalışmalar kapsamında; 2019 yılında toplam 660 bin 30 metreküp taş toplam işlemi yapılarak parsel ve blok sınırları temizlenmiş olup söz konusu alanlar tarıma kazandırılmıştır.2020 yılı sonuna kadar 1 milyon 500 bin metreküp taş toplamanın hedeflendiği ayrıca 300 km tarla içi yol yapılması hedeflenmektedir.