DSİ Haberler


Kilis Demirciler Göleti ve Sulaması İle Milli Ekonomiye Her Yıl 1 Milyon TL Katkı

20.12.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kilis iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Zeytin ve fıstık diyarı Kilis’in günümüz fiyatları ile 14 milyon 500 bin Türk Lirası maliyetli  Demirciler Göleti ve Sulaması  tamamlandı geçici kabulü yapılacak.  Proje ile  780 dekar tarım arazisi sulanacak. 

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 21 metre yüksekliği olan Kilis Demirciler Göleti kil çekirdekli kaya dolgu olup gölet 580.000 m3 su biriktirme hacmine sahip.  Yapımı tamamlanan Demirciler Göleti ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte proje ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 1 milyon TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.