DSİ Haberler


Iğdır Millet Bahçesi Alanında Seyir Ve Gezinti Gölü Olarak Kullanılacak Bataklık Alanın Temizlik Çalışmaları Tamamlandı

19.12.2019

Iğdır il merkezi Hakveyis Mahallesindeki 90.000 metrekarelik eski kum ocağı alanında zamanla oluşan saz, kamış, batak-balçık gibi zemin yapısından oluşan yerde Millet Bahçesi yapmak amacıyla, bu alandan kaynaklanan ve ciddi çevre sorunları oluşturan sivrisinek yuvası haline gelen alanın temizliği için DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından, DSİ Genel Müdürlüğümüzden temin edilen uzun bomlu dragline ekskavatörler ve İl Özel İdaresinden sağlanan nakliye araçlarıyla gerekli çalışmalar yapılarak tamamlandı. 

Bu çerçevede söz konusu alanın 50 dönümlük kısmı taban suyundan kaynaklı göl alanı diğer 40 dönümlük alan ise çeşitli mesire birimlerinden oluşacak şekilde düzenlenecektir. Söz konusu alandaki temizlik çalışmaları 25.10.2019 tarihinde bitirilmiş ve 80.000 m3 kazının nakli gerçekleştirilmiştir.

TOKİ tarafından nihai projesine göre gerçekleştirilecek Millet Bahçesi yapımı çalışmaları neticesinde, çevre için ciddi risk teşkil eden olumsuzluklar ortadan kaldırılırken, diğer taraftan Iğdır ilimiz için çok önemli bir dinlenme ve piknik alanı oluşturulması temin edilmiş olacak.

Söz konusu Millet Bahçesi bir bütün olarak projesi tamamlandığında ilin en cazip uğrak yerlerinden biri haline gelecek.