DSİ Haberler


Aksaray İçmesuyu Arıtma Tesisinde Sona Gelindi

18.12.2019
İçmesuyu hamlemiz devam ediyor. Aksaray İçmesuyu Arıtma Tesisini 2020 yılının ilk yarısında faaliyete geçireceğiz.

DSİ Genel Müdürlüğü şehirlerin uzun vadeli içmesuyu ihtiyaçlarını karşılamak ve vatandaşlara daha kaliteli içmesuyu ulaştırmak amacıyla yürüttüğü içmesuyu projelerini bir bir hayata geçiyor. Bu projelerden biri olan Aksaray İçmesuyu Projesi, Aksaray il merkezinin 2050’li yıllara kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak hazırlandı. Proje kapsamında toplam 51 km uzunluğunda çelik ve HDPE boru iletim hattı, 33 bin m3 kapasiteli 5 adet su deposu, 3 adet terfi merkezi ile 34 bin 560 m3/gün kapasiteli arıtma tesisi bulunuyor.

 

 

 

İçmesuyu Arıtma Tesisinde Yüzde 95 Fiziki Gerçekleşme Sağlandı

 

Proje kapsamındaki tesislerin başında gelen içmesuyu arıtma tesisinde inşaat işleri ve mekanik ekipman montajı tamamlandı. Elektrik ve otomasyon sistemlerine yönelik çalışmaların devam ettiği işte yüzde 95 fiziki gerçekleşme sağlandı. Yılsonuna kadar tamamlanacak olan içmesuyu arıtma tesisinin performans testlerinin de gerçekleştirilmesinin ardından Aksaray musluklarına memba kalitesinde içmesuyu ulaşacak.

 

 

 

DSİ ile Aksaray Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında DSİ tarafından açılan 6 adet kuyu, mevcut Aratol Kuyusu ve Bağlıköy kaynaklarından alınacak olan 34 bin 560 m3/gün ham su, içmesuyu arıtma tesisinde ileri arıtma teknolojisiyle arıtılacak. Tesis, saniyede 400 litre ham suyu havalandırma yapısı, ön ozonlama, kartuş filtre, ultrafiltrasyon, ters ozmoz ve remineralizasyon ünitelerinden geçirerek fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” esaslarına uygun hale getirecek.

 

 

Aksaray ilindeki 420 bin kişiye ilave içmesuyu sağlayacak olan tesisin 2020 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesi hedefleniyor.