DSİ Haberler


Yalvaç Bağkonak Gölet’inde Son Aşamaya Gelindi

16.12.2019
Projenin tamamlanması ile 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 8 milyon 500 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Isparta ilimizde nasibini aldı.

Isparta ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Yalvaç Bağkonak Göleti’nin Sulama Sezonuna Yetişmesi Hedefleniyor

Isparta-Yalvaç Bağkonak Göleti 1995 yılında ‘’Köy Hizmetleri’’ tarafından yapılarak işletmeye alınmış sonraki yıllarda Bölge Müdürlüğümüze devri yapılmış olup zaman içerisinde bakım ve onarıma ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda çalışmalar devam ediyor.

Gövde dolgu çalışmaları tamamlanan gölette, memba alanında düzenleme ve riprap dolgu çalışmaları yapılmakta.  Çalışmaların yaklaşık % 85’lik bölümü tamamlandı. Gölette 2019 yılı sonundan itibaren su tutularak 2020 yılında toplam 5 bin 890 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacağız.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 27 metre ve 1,75 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Yalvaç Bağkonak Göleti tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Projenin tamamlanması ile 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 8 milyon 500 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.