DSİ Haberler


Artvin İçmesuyu Arıtma Ve İsale İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

13.12.2019

DSİ Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, karayolları ve köy yollarını yeniden inşa etmeye, tarihi eserleri korunmaya, enerji ve telefon hatlarını yenilemeye, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya, gölet ve sulama işleri yapmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye devam ediyor.

DSİ tarafından geliştirilen Artvin İçmesuyu Projesi ile Artvin Şehir Merkezinin içmesuyu problemi çözülüyor.

09.02.2017 tarihinde ihalesi yapılan Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı işi ile Hatila Deresinden 33 km uzunluğundaki isale hattıyla getirilecek olan 255 lt/sn kapasitesindeki içmesuyu, Katrevan Mevkiinde 880 kotunda inşa edilecek olan konvansiyonel tip arıtma tesisi vasıtasıyla arıtılacaktır.

Artvin’in gelecekteki nüfusunu da dikkate alarak en az 50 yıllık periyotta Artvin Şehir Merkezindeki vatandaşlarımıza memba kalitesinde içmesuyu sağlanacaktır.

Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisinin günlük arıtma kapasitesi 22.000 m³. Tesis ile Artvin şehir merkezine menba kalitesinde su verilecek.  

Artvin İçmesuyu İsale Hattı İnşaatında da çalışmalar aralıksız devam ediyor.  Artvin İçmesuyu İsale Hattı İnşaatında 30,5 km çelik borunun kaynak imalatları yapıldı. Regülatör maslakların betonarme imalatı tamamlanmış olup; vantuz ve tahliyelerin betonarme imalatları devam etmekte.  Çalışmaların tamamlanması ile Artvin’in gelecekteki nüfusu da dikkate alarak en az 50 yıllık periyotta Artvin Şehir Merkezindeki vatandaşlarımıza menba kalitesinde içmesuyu sağlanacak.