DSİ Haberler


Şanlıurfa Birecik-Halfeti İçmesuyu Tesisleri Çalışmaları Devam Ediyor

11.12.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Şanlıurfa ’ya yaptığı yatırımlarla Şanlıurfa ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Birecik ve Halfeti İlçelerinin İçmesuyu teminini sağlayacak proje inşaatında çalışmalar devam ediyor.  Çalışmaların tamamlanması ile Birecik ve Halfeti İlçelerinde 163.000 kişi nüfusa 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyunun temin edilmesi sağlanacak. Proje kapsamında Fırat Nehrindeki pompa istasyonu rehabilite edilecek ve çelik boru hattıyla proje kapsamında yapılacak İçmesuyu Arıtma Tesisine iletilecek. Aynı şekilde Halfeti İlçesinde Değirmendere Kaynağından alınacak temiz su; çelik boru hattıyla Eski Halfeti’ye iletilecek ve Terfi İstasyonlarıyla Yeni Halfeti İlçesinde yapılacak depolara iletilecek. Ayrıca Yeni Halfeti deki su deposu Durak kaynağından da beslenecek.

Çalışmalara 2018 yılı Ağustos ayında başlanmış olup. 2018 yılında Birecik İçmesuyu Arıtma Tesisi kazı çalışmaları tamamlanmıştı. 2019 yılında ise Birecik İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaat işlerine başlandı ve çalışmalar devam ediyor.