DSİ Haberler


Sivas Kangal Davulbaz Göleti’nin % 56’sı Tamamlandı

09.12.2019

DSİ Sivas iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Sivas ilimizde nasibini aldı.

Kangal Davulbaz Göletinde çalışmalar devam ediyor. İş kapsamında % 56 gerçekleşme sağlandı. Davulbaz Gölet’inin tamamlanması ile 5 bin 50 dekar  tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Sivas Kangal Davulbaz Göleti merkezi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 26.43 metre ve su depolama kapasitesi 2,357 milyon m³’ tür.

Gölet İnşaatında bugüne kadar ulaşım ve servis yollarında kazı dolgu imalatları, derivasyon-dip savak kazı, cebri boru ve beton imalatları, gölet gövdesi kazı imalatı tamamlandı.  Gövde dolgu imalatında ise %80 gerçekleşme sağlandı. Dolu savak kazı imalatı tamamlandı, beton imalatları devam ediyor. Gölet gövdesinde 94.000 m↓2 dolgu yapılarak gölet imalatı tamamlanacak.

Kangal Davulbaz Göleti’nin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile dekar başına 1005 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 4.777,785 TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.  Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini arttıracak.