DSİ Haberler


Kastamonu Taşköprü Hasanlı Barajı ile Milli Ekonomiye Yıllık 17.656.430 Milyon TL Katkı

04.12.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kastamonu iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kastamonu ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Çalışmaları devam eden Kastamonu Taşköprü Hasanlı Barajının tamamlanması ile 10 bin 630 dekar tarım arazisinin sulanması ve Taşköprü İlçesine yıllık 1,58 milyon metreküp içme suyu sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 42,50 metre yüksekliği ile Hasanlı Barajı 987,62 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Hasanlı Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 17 656 430 TL bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.