DSİ Haberler


Sera Gölü’nde Temizlik Çalışmaları Tamamlandı

27.11.2019

Devlet Su İşleri Doğu Karadeniz yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Sera Gölünde temizlik çalışmaları tamamlandı. Göl, o eski ihtişamlı görüntüsüne yeniden kavuşturuldu

 


Sera Gölünden 180 Bin Metreküp Malzeme Çıkartıldı

Trabzon’un en önemli turizm merkezlerinden biri olan Akçaabat Sera Gölü’nde DSİ 22.Bölge Müdürlüğünün başlattığı temizlik çalışmaları tamamlandı. Ankara’dan özel olarak getirilen 2 Dragline iş makinasının yanı sıra, 2 Ekskavatör, 1 yükleyici ve 12 kamyondan oluşan toplam 17 araçlık iş makinası filosuyla yapılan temizlik çalışmasında, yaklaşık 37.500 metrekarelik bir alanda tarama yapıldı. Taramanın ardından 180 bin metreküp malzeme, göl tabanından çıkartılarak, Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait döküm sahasına nakledildi.

 


Çökeltim Havuzu İle Kirlenmenin Önüne Geçilecek

Bölgemiz için son derece büyük bir öneme sahip olan Sera Gölü’nde, DSİ 22. Bölge Müdürlüğü ekipleri yoğun bir mesai harcayarak 110 iş günü içerisinde Sera Gölü’nü tekrar eski görüntüsüne kavuşturdu. DSİ 22. Bölge Müdürlüğü tarafından Sera Gölünde memba kısmına yapılması planlanan ve proje çalışmaları başlatılan çökeltim havuzunun inşaatı çalışmalarının tamamlanmasıyla da, Sera gölünün yeniden kirlenmesinin önüne geçilecektir.