DSİ Haberler


Bafra’da Damla Sulamada Öncülük Yapan Çiftçilere Plaket Verildi

18.11.2019

DSİ 7. (Samsun) Bölge Müdürlüğü öncülüğünde Bafra Ovası Sulamamızda gerçekleştirilen çeltik yetiştiriciliğinde damla sulamada öncülük yapan çiftçilerimize 14.11.2019 tarihinde, DSİ Yönetim Heyeti tarafından plaket verilerek ve çalışmalarında başarılar dilendi.

DSİ 7. Bölge Müdürü Nazmi Koçak, Bölge Müdür Yardımcısı Serkan Kaman, İşletme ve Bakım Şube Müdürü Selçuk Gül ve Bafra Ovası Sulaması Proje Müdürü Berati Özkan, damla sulama ile çeltik yetiştiren çiftçilerimize plaket takdim etti.

Damla sulama ve yağmurlama sulama ile çeltik üretimine ait çalışmaları Bafra Kızılırmak Sulama Birliği ve Altınkaya Sulama Birliği yetkilileri, Bafra Ovası’nda ilk kez 2019 yılında deneme amaçlı uygulamışlardır.

Sulamada %80 Tasarruf:

2019 yılında deneme amaçlı olarak, yaklaşık 250 dekar alanda damla sulama yöntemiyle yapılan çeltik üretimi yapılmıştır. Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi, yalnızca taban arazilerde değil yamaç arazilerde de yapılabilmektedir ayrıca ekim için tarla hazırlığında lazer, kaş, keşan ve tohum ıslamaya son veren bir üretim şekli olup, %80 su tasarrufu sağlamaktadır.