DSİ Haberler


Kırklareli Kızılcıkdere Sulaması İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

13.11.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Trakya’ya yaptığı yatırımlarla verimli toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırklareli ilimizde son dönemde yapılan baraj gölet ve sulama şebekeleri bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kırklareli Merkez Kızılcıkdere Sulaması İnşaatında çalışmalar devam ediyor. Kızılcıkdere Sulamasının tamamlanması ile mevcut Armağan barajından bırakılan su ile Kırklareli Bağlık mevkiinde 2 bin 230 dekar tarım alanı damlama, Kızılcıkdere köyünde ise 12 bin dekar tarım alanı yağmurlama sistemiyle olmak üzere toplam 14 bin 230 dekar tarım alanı sulanacak.

Ayrıca bu proje ile Kırklareli’ne içme suyuna 540 l/s su takviyesi yapılacak. Proje tamamlandığında 2019 fiyatlarıyla toplamda 15 milyon 413 bin 639 TL yıllık gelir sağlanması hedefleniyor. 27,5 km uzunluğundaki iletim hattının 11,9 km’si tamamlandı, iletim hattı boru imalat işleri devam ediyor.