DSİ Haberler


Digor İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi Tamamlanarak Hizmete Alındı

12.11.2019

Kars İli Digor İlçemizi taşkın zararlarına karşı daha emniyetli hale getirmek, araç, yaya ve hayvan trafiğinin uygun şartlara kavuşturulması ve ilçenin çehresine büyük katkı sunması amacıyla yapımını gerçekleştirdiğimiz Kars Digor İlçe Merkezi 2. Kısım Taşkın Koruma Tesisi 10.10.2019 tarihi itibariyle tamamlanarak geçici kabulü yapılmış olup, Digor ilçemiz taşkın risklerine karşı daha emniyetli hale getirildi.

Digor İlçemiz Taşkın Risklerine Karşı Daha Emniyetli Hale Getirildi


4 milyon liraya mal olan Digor İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi İnşaatı kapsamında; Karaköse, Bağbaşı ve Askeriye Derelerinde toplamda; 1900 metre taşkın duvarı, 800 metre taban kaplama, 8 adet menfez, 2 adet yaya geçidi, 1900 metre korkuluk imalatı yapılmıştır. Böylece ilçe merkezi, bundan sonra yaşanması muhtemel taşkınlara karşı daha emniyetli hale gelmiş olup, oluşabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi temin edilmiştir. 

Digor İlçe Merkezi Taşkın Koruma Projesi sayesinde Digor ilçe merkezi taşkına karşı emniyetli hale getirilirken, aynı zamanda ilçenin çehresini değiştirecek ve imara uygun yapılaşmayı da teşvik edecektir.