DSİ Haberler


DSİ Tarafından 2019 Yılında 162 Adet Toplu Makinalı Çalışma Yapıldı

11.11.2019
“Estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

DSİ olarak yaptığımız dere ıslahları ile insanımızın can ve mal emniyetini sağlıyoruz. Baraj, gölet, sulama tesisi, içme suyu ve arıtma tesisi, atık su arıtma tesislerini, hidroelektrik santralleri inşa ederek ve dereleri ıslah ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Dere ıslahları kapsamında ayrıca sosyal yaşam alanları oluşturuyoruz.

Dere Islahlarında Estetiğe Özel Önem Veriyoruz

Yaptığımız ıslah çalışmaları, şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Özellikle “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

Ülke genelinde toplu makinalı çalışmalarla dere yatakları temizlenirken muhtemel taşkın zararlarının önüne geçiliyor. Böylece can ve mal kayıplarının yaşanması da önleniyor. 

Bu tesisler doğrudan taşkınları önleyerek ortaya çıkması muhtemel zararları bertaraf ettikleri gibi yeni ekonomik faaliyetlere de zemin hazırlıyor.

Kasım ayı itibari ile son 17 yılda toplamda 4876 adet taşkın koruma tesisini tamamlayarak, tarım arazilerinin ve yerleşim yerlerinin taşkın riskini azalttık. Bununla birlikte DSİ Genel Müdürlüğü olarak 1954 yılından bu yana 9.894 adedi taşkın koruma tesisini tamamlayarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladık.

Cumhurbaşkanımız tarafından İlan Edilen Eylem Planları kapsamında;

  • Birinci üç aylık eylem planı kapsamında 73.498 kişi ve 153 hektar alan,

  • İkinci üç aylık eylem planı kapsamında 1.061.756 kişi,

  • Üçüncü üç aylık eylem planı kapsamında ise 21 adet meskun mahal taşkınlardan korundu.

180 günlük eylem planı kapsamında da 25 adet meskun mahalin taşkınlardan korunması hedefleniyor.

Makinalı Çalışmalar Devam Ediyor

1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar toplam 162 adet toplu makinalı çalışma yapıldı. 2019 yılında yürütülen çalışmalar ile toplam 12 milyon 614 bin 250 dekar tarım alanı ve yerleşim yerlerinin taşkın riski azaltıldı. DSİ birim fiyatları ile 477 milyon TL’lik katkı sağlandı.