DSİ Haberler


Sivas Kocakurt Sulaması'nda Çalışmalar Devam Ediyor

08.11.2019
2019 yılı sulama sezonunda 21 bin dekar alan sulamaya açıldı, 2020 yılı sulama sezonunda ise 28 bin 310 dekar alanın tamamında sulama faaliyete geçecek.

Sivas iline yapılan yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Sivas Kangal Kocakurt Barajı Sulama İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

Çalışmaları devam eden Kocakurt sulamasının tamamlanması ile toplamda 28 bin 310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. 

Tamamlanan çalışmalarla 21 bin 40 dekar alanda 2019 yılı sulama sezonunda deneme sulaması yapılarak, tarım arazileri suyla buluşturuldu. Modern basınçlı borulu sulama sistemiyle, sulamaya yeni açılan bu bölgede ekilen patates ve şeker pancarı üretimine katkı sağlandı.

İş kapsamında kalan kısmında boru döşeme ve sanat yapısı imalatları tamamlandı.  2020 yılı sulama sezonunda 28 bin 310 dekar alanın tamamında sulama faaliyete geçecek.

Bölge İnsanına Ek Gelir

Kangal Kocakurt Barajı Sulamasının faaliyete geçmesi ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 15 milyon 641 bin 606  TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.