DSİ Haberler


Kastamonu Taşköprü Çay Barajı İnşaatında Sona Gelindi

06.11.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak Kastamonu iline yaptığımız yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Kastamonu ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kastamonu ilimizde nasibini aldı.

Sarımsak diyarı Kastamonu Taşköprü ilçesinde Çay Barajının çalışmaların sona yaklaşıldığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Çalışmaları devam eden Kastamonu Taşköprü Çay Barajının tamamlanması ile 4 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtti.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 52 metre yüksekliğe sahip Çay Barajının 1 milyon 211 m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Aydın,’ Çay Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 6 371 400 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.