DSİ Haberler


DSİ Genel Müdür Yardımcımız Faruk Fıratoğlu DSİ 24. Bölge Müdürlüğü’nde İncelemelerde Bulundu

05.11.2019

DSİ Genel Müdür Yardımcımız Faruk Fıratoğlu ve beraberindeki Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Dairesi Başkanlığından Daire Başkan Yardımcısı İbrahim Burak Yeşiloğlu ve Şube Müdürü Atakan Sert, DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret ederek, Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve teknik personellerle birlikte yapımı devam eden arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında yapımı devam eden işleri yerinde incelediler. 

Arazi öncesi DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz toplantı salonunda Bölge Müdürlüğümüz çalışmaları ve arazi toplulaştırma çalışmaları hakkında yapılan bilgilendirme ve değerlendirme sunumu ardından Kars Barajı 1. Kısım Sulaması Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Hizmetleri Geliştirme Projesi alanında incelemelerde bulunuldu.


DSİ 24. Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışmaları devam eden;
1- Kars Barajı 1. Kısım Sulaması AT Ve TİGH Projesi; Kars Merkeze bağlı 21 yerleşim birimi, Akyaka İlçesine bağlı 6 yerleşim birimi, Arpaçay İlçesine bağlı 3 yerleşim birimi olmak üzere toplam 30 adet Yerleşim Birimini kapsayan 338.190 dekar alanda gerçekleştirilmekte olup, %85 oranında fiziksel gerçekleşme sağlanan işin 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmıştır.

30 adet yerleşim birimde 8681 adet mülakat yapılarak çalışmaları tamamlandı. Ağustos ayı itibari ile 30 köye ait 330.000 dekar alandaki parselasyon projeleri tamamlandı. 5 köyde yer teslimleri yapılarak kati projeleri onaylandı, tescil çalışmaları devam ediyor. Kalan 15 köyün yer teslimleri tamamlandı, kalan 10 köyün yer teslimlerinin ise Kasım ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. 922 km tarla içi yolun reglaj çalışmaları tamamlandı. Proje sahasında bulunan 11.161 adet kadastro parseli, yapılan bu toplulaştırma projesi ile 7043 adet kadastro parseline düşürülmüş olup, sağlanan toplulaştırma oranı %37 olmuştur.


2- Kars Arpaçay Bayburt Sulaması AT VE TİGH Projesi; Kars Merkez ve Selim ilçesine bağlı 8 adet yerleşim birimini kapsayan 66.010 dekar alanda gerçekleştirilmekte olup, Projemizdeki 8 köyde 66.010 dekar alanda parselasyon projeleri tamamlandı. Proje sahamızdaki bütün köylerde yer teslimleri yapılarak onaylandı ve 5 köyde tescil çalışmaları devam ediyor. Oluklu, Çaybaşı ve Aşağıkotanlı köylerinin tapu kontrolleri tamamlanarak tescili yapıldı. Ağustos ayı itibariyle 252 km tarla içi yolun açma çalışmaları ve 70 km yolun stabilize malzeme serilip sıkıştırılması çalışmaları tamamlandı. Proje sahasında bulunan 5.100 adet kadastro parseli, yapılan bu toplulaştırma projesi ile 3.912 adet kadastro parseline düşürülmüş olup, sağlanan toplulaştırma oranı %33 olmuştur. %70 oranında fiziksel gerçekleşme sağlanan işin, hava şartlarının elvermesi halinde 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmıştır.


3- Ardahan Göle 1. Kısım AT ve TİGH Projesi; Ardahan ili Göle ilçesine bağlı 16 adet yerleşim birimini kapsayan 261.180 dekar alanda gerçekleştirilmekte olup, Projeye ait tüm köylerin parselasyon planları tamamlanmış olup, kalan 4 köyde yer teslimi çalışmaları devam etmektedir. Kadastro ve tapu tescili tamamlanmayan 6 köye ait tescil çalışmaları devam etmektedir. 227 km tarla içi yol yapımı işi tamamlanmış olup 2019 yılı sonuna kadar toplam 320 km tarla içi yol yapımı işi tamamlanacaktır. %90 oranında fiziksel gerçekleşme sağlanan işin, 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmıştır. Proje sahasında bulunan 15.344 adet kadastro parseli, yapılan bu toplulaştırma projesi ile 8675 adet kadastro parseline düşürülmüş olup, sağlanan toplulaştırma oranı %41 olmuştur.