DSİ Haberler


Zemin Mekaniği Deneyleri Ve Arazi Uygulamaları Kursu Devam Ediyor

08.10.2019

DSİ Genel Müdürlüğü’nün 2019 Yılı Hizmetiçi Eğitim Programı kapsamında Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Adana ve Mersin illerinde gerçekleştirilecek olan "Zemin Mekaniği Deneyleri ve Arazi Uygulamaları Kursu" devam ediyor.

Adana Seyhan Sami Kayahan Eğitim Tesislerinde 30 Eylül 2019 tarihinde başlayan ve 11 Ekim 2019 tarihinde Mersin Silifke Kapızlı Tesislerinde tamamlanacak olan kursun Adana’daki açılış programına DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız başta olmak üzere TAKK Dairesi Başkanı Dr. Nurettin Pelen, Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Özaydın, DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet, Bölge Müdür Yardımcısı Cengizhan Kılıçaslan, Şube Müdürleri ve kursiyerler katıldı.

Zemin mekaniği konusunda 5 gün boyunca Adana’da gerçekleştirilen teorik eğitimlerin ve DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü Laboratuvarlarında yapılan uygulama deneylerinin ardından arazi uygulamaları kapsamında Mersin’in Silifke ilçesindeki Kapızlı Tesislerine geçen katılımcılar burada da teorik sunumların yanı sıra arazi çalışmaları ile yoğun bir kurs dönemi geçiriyorlar.

Zemin Mekaniği Deneyleri ve Arazi Uygulamaları Kursu kapsamında; plaka yükleme, su değiştirme ve kum konisi deneyleri Mersin’de gövde dolgu çalışmaları devam eden Aksıfat Barajı’nda kursiyerlere uygulamalı olarak anlatılmaktadır.