DSİ Haberler


Mardin Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 2. Kısım Şebeke İnşaatında % 99 Gerçekleşme Sağlandı

07.10.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Şanlıurfa’ya yaptığı yatırımlarla Şanlıurfa ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ilimizde son dönemde yapılan sulama projelerinin artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Şanlıurfa’nın eski ve önemli yerleşim yerlerinden biri olan Ceylanpınar ilçesi İlçesi, içinde barındırdığı TİGEM arazilerinin Atatürk Barajından gelen ve Mardin Ceylanpınar Ana iletim kanalı ile sulayacağı verimli arazileriyle;  Ülkemiz tarımsal üretiminde önemli bir yere sahiptir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak ilçeye sulama tesislerinin yapımı ile çiftçilerimizi desteklemeye devam ediyoruz.

Ceylanpınar ilçemiz sınırlarında yapımı tamamlanan Mardin Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 2. Kısım Şebeke İnşaatı kapsamında Mardin Ceylanpınar sulama kanalları vasıtasıyla TİGEM ve şahıs arazileri sulanacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla 191 bin 650 dekar arazide sulu tarım yapılacak.

Bu yıl itibariyle proje kapsamında 310 km’lik şebeke inşaatı ve üzerindeki sanat yapıları, 4 adet pompa istasyonu 14 adet filtre istasyonu inşaatlarının tamamlanarak geçici kabul aşamasına gelindi. Mardin Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 2. Kısım Şebeke İnşaatı işinde fiziki olarak % 99 gerçekleşme sağlandı.

Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım sonucunda 2019 yılı fiyatları ile 120.616.844 TL gelir artışı hedefleniyor.