DSİ Haberler


Eskişehir Gökpınar Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

07.10.2019
Gökpınar Barajı'nın tamamlanması ile ülke ekonomisine yıllık 56.185,600 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

DSİ Eskişehir ili Günyüzü ilçesinde yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Eskişehir ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Eskişehir Gökpınar barajında çalışmaların devam ediyor.  Gökpınar barajının tamamlanması ile Barajda depolanacak su ile 80 bin 000 dekar tarım arazinin sulanması sağlanacak olup, ayrıca Ankara’nın Polatlı ilçesine yılda toplam 24,73 hm³/yıl içme ve kullananım suyu verilecek.

Gökpınar Barajı inşaatında memba ve mansap batardosu ile slurry trench imalatları, ulaşım yollarının büyük kısmı ile enerji nakil hattı imalatları, iletim hattı ve vana odaları imalatları, kademeli su alma yapısı, gövde sıyırma ve cut-off kazısı ve enjeksiyon işleri tamamlandı, gövde kaya dolgusuna başlandı.

Gökpınar Barajı'nın tamamlanması ile 80 bin dekar arazide sulu tarım yapılacak, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte ülke ekonomisine yıllık 56.185,600 TL katkı sağlanması hedefleniyor.